Jak co roku będzie polegała na zrzucie szczepionki z samolotu i na ręcznym wyłożeniu tej szczepionki. Szczepionki wyglądają podobnie jak do tej pory. Dawka szczepionki to jest taki pakiet o brunatno-zielonym kolorze. Ma specjalnie rybi zapach, żeby wabić zwierzęta mięsożerne wolnożyjące dla których jest przeznaczona i w środku zawiera taki blister aluminiowo-plastikowy wypełniony szczepionką- wyjaśnia lek. wet. Agnieszka Drebot, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie.
Akcja będzie miała miejsce od 15 do 27 kwietnia. Po tym czasie należy nadal zachować ostrożność w momencie kiedy znajdziemy taką szczepionkę w lesie.
Zalecenia są takie, że bardzo prosimy państwa o niedotykanie, niepodnoszenie, nieprzełamywanie szczepionki. Należy zwrócić uwagę, żeby zwierzęta, nasze pupile w tym czasie, od 15 do 27 kwietnia, ale i dwa tygodnie po zakończeniu szczepienia, tej akcji, żeby w tym czasie pilnować pupili, nie wyprowadzać ich wolno tylko na smyczy, w kagańcu. Jest też szczególna prośba do rodziców, opiekunów dzieci, żeby poinformować dzieci, przekazać im instrukcję, żeby również nie dotykały tej szczepionki- zaznacza.
Szczepionka zawiera inaktywowany wirus wścieklizny, dlatego każdorazowy kontakt z nią jest traktowany jako podejrzenie choroby. Lekarz weterynarii Agnieszka Drebot informuje co należy robić w takiej sytuacji.
Jeśli do kontaktu dojdzie między zwierzęciem naszym domowym albo gospodarskim a szczepionką to wtedy poprosimy o kontakt tutaj z nami, z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii lub z dowolnym lekarzem weterynarii. Jeśli dojdzie do kontaktu człowieka ze szczepionką to należy w pierwszej kolejności bardzo dokładnie umyć ręce wodą, najlepiej z mydłem, a potem skontaktować się z lekarzem medycyny lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.- wyjaśnia.
Akcja szczepienia lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego i będzie zsynchronizowana z naszym powiatem. W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień należy dostosować się do wskazanych zaleceń.