To jest taki program, który cieszy się największym zainteresowaniem pracodawców, tez znaczącym zainteresowaniem osób bezrobotnych, choć stypendium stażowe to nie jest tak duża kwota to daje szanse zaistnienia na rynku pracy. To jest pełne spektrum wszystkich ofert pracy, ponieważ to jest z wszystkich gałęzi przemysłu, produkcji, począwszy od pracowników biurowych do pracowników i budowlanych. We wszystkich zawodach, jakie istnieją w przedsiębiorstwach te staże są realizowane- wyjaśnia Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, według określonego programu. Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć opiekuna stażu.
Każda osoba bezrobotna, która do tej pory nie korzystała ze stażu. Mówimy o osobach powyżej 30 roku życia, ponieważ ten staż łącznie może wynosić 6 miesięcy, a do 30 roku życia łącznie może wynosić 12 miesięcy. Ewentualnie tworzymy staże dwa razy po 6 miesięcy u różnych pracodawców. Stażysta otrzymuje kwotę ok 1560 zł jest to 120% aktualnie obowiązującego zasiłku dla bezrobotnych- wyjaśnia.
Po 6 miesiącach pracodawca deklaruje zatrudnienie osoby przyjętą na staż.
To ma wtedy sens, ta osoba, która bierze stypendium stażowe, które jest zdecydowanie niższe od najniższego wynagrodzenia by ta osoba miała zachętę, że po odbyciu stażu, po nabyciu kwalifikacji będzie mogła dalej kontynuować już pracę na umowę o pracę- dodaje.
Na stronie internetowej Urzędu Pracy możemy znaleźć również informacje na temat pośrednictwa zawodowego, świadczeń pieniężnych czy pracy za granicą.