Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wieliczka. Gala finałowa V edycji konkursu "zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ"

W wyjątkowej scenerii, na głębokości 125 metrów pod ziemią odbyła się uroczysta gala finałowa piątej edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!”. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Moja poezja – moja Ojczyzna”. W Komorze Warszawa w Kopalni Soli „Wieliczka” wybrzmiały dziś wyróżnione utwory, a laureaci otrzymali nagrody. Organizatorem wydarzenia są wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

Galeria rzeźb solnych

Tuż przed rozpoczęciem koncertu wojewoda Łukasz Kmita, prezes Kopalni Paweł Nowak oraz dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jan Godłowski odsłonili niepodległościową rzeźbę solną wykonaną przez wielickich górników, która stanęła w Komorze Piłsudskiego. 

Rzeźba składa się z trzech elementów. U podstawy stoi trzech górników reprezentujących różne epoki historyczne. Wokół postaci wypisane są słowa „Mazurka Dąbrowskiego”. Część środkowa przedstawia podobiznę Tadeusza Kościuszki i kosynierów. Po drugiej stronie umieszczono portret Marszałka Józefa Piłsudskiego i postacie legionistów. Na części frontowej przedstawiono wejście do groty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a powyżej liczbę 100. Całość wieńczy orzeł w koronie – godło Polski. Pomnik (bez cokołu) mierzy 270 cm. 

W 25-lecie wzniesienia solnego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego odsłoniliśmy niepodległościową rzeźbę solną upamiętniającą najważniejsze postaci i wydarzenia z historii Polski. To niezwykle symboliczne. Kopalnia soli w Wieliczce zawsze była ostoją tradycji. Tu, pod ziemią, biło polskie serce. Polska przetrwała lata zaborów, bo trwał polski patriotyzm. Nasza niepodległość została wykuta jak ta rzeźba. Dziękuję za to, że Kopalnia i teraz bierze udział w tej wyjątkowej sztafecie niepodległości, inicjując i wspierając wydarzenia upamiętniające odzyskanie przez Polskę Niepodległości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wyjątkowość solnych rzeźb mogliśmy poznać już kilka lat temu. „Pierwsza chwila wolności” to tytuł rzeźby wykonanej przez wielickich górników, która została zaprezentowana we wrześniu 2018 r. na Rynku Głównym w Krakowie podczas pikniku patriotycznego #NIEPODLEGŁA małoPolska, zorganizowanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Jest ona wyobrażeniem skutej łańcuchami Polski w jej dawnych granicach, nad którą swoje skrzydła rozpościera orzeł w koronie. Obecnie rzeźba znajduje się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

W 2022 roku przypada 25. rocznica wzniesienia solnego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstał w 1997 roku i jest pierwszą monumentalną rzeźbą wykonaną przez górnika Stanisława Anioła. Postawienie w tym miejscu pomnika marszałka wiązało się z przywróceniem komorze przedwojennej pierwotnej nazwy. Naturalnej wielkości postać marszałka przedstawiona została w mundurze, z dłońmi wspartymi na szabli. Solna figura została umieszczona na postumencie wykonanym również z wielickiej soli. Na czołowej płycinie widnieje napis „Józef Piłsudski 1867-1935”, poniżej na płaskorzeźbionej tablicy sentencja: Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i usiąść na laurach, to klęska. Nad tablicą wyrzeźbiona została buława marszałkowska. Na bocznej, prawej stronie postumentu rzeźbiarz wykonał płaskorzeźbę przedstawiającą orła legionowego. Natomiast na lewej stronie postumentu odtworzył w soli wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

- To już prawie galeria rzeźb solnych. Galeria wyjątkowa, a każde dzieło – samo w sobie – ma wymiar symbolu. Dziękuję górnikom solnym za serce, jakie włożyli w te niezwykłe dzieła – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Finałowy koncert

- Spotykamy się dziś w imponujących podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”. Mamy to podwójne szczęście, że do zachwytu nad pięknem Komory Warszawa – położonej 125 metrów pod powierzchnią ziemi – dochodzi podziw nad wielkim talentem zebranych tutaj, wspaniałych, młodych ludzi – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Tegoroczna edycja konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!” szczególną uwagę kierowała w stronę wybitnych polskich poetów i kompozytorów. Stąd też myśl przewodnia: „Moja poezja – moja Ojczyzna”. Polscy poeci na przestrzeni wieków podejmowali w swych utworach problematykę związaną z latami spędzonymi w niewoli, walkami narodowowyzwoleńczymi oraz dumy z polskości i bycia Polakiem. Warto dziś pamiętać o tym dziedzictwie poprzez przekazywanie młodemu pokoleniu, czym jest nasza upragniona wolność. Tej nauce służy organizowany przez nas konkurs pieśni patriotycznej – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Koncert rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie tegoroczni laureaci zaprezentowali swoje adaptacje pieśni patriotycznych. W gali uczestniczyło 36 wykonawców, w tym dziesięcioro solistów, dwa tria oraz cztery zespoły.

W drugiej części Gali Finałowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z I wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem oraz pozostałymi organizatorami wręczyli laureatom nagrody, wyróżnienia, wyróżnienia specjalne, nagrodę za teledysk oraz nagrodę publiczności.

Młodzi dla Niepodległej

Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!” na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i patriotycznych Małopolski.

Celem Konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu utworów nawiązujących do bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, piękna Ziemi Ojczystej oraz życia i obyczajów Polaków.

Do konkursu przystępują uczniowie szkół podstawowych z województwa małopolskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. 

Wszystko zaczęło się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie w ramach pięciu edycji Konkursu wpłynęło 1441 zgłoszeń. Tylko w tym roku było ich 265. Odsłuchanie tegorocznych muzycznych zgłoszeń zajęło nam 20 godzin! Dziękuję wszystkim, którzy stanęli w te muzyczne szranki! Każde ze zgłoszeń było przykładem pięknego patriotyzmu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Serdecznie gratuluję wszystkim Laureatom! Dzieląc się z nami swoim wielkim talentem, sprawiacie, że nasze myśli i uczucia przenoszą się w inną przestrzeń. Należą się Wam szczególne podziękowania za Waszą postawę. Nosicie w swoim sercu miłość do Ojczyzny. Takich pokoleń młodych Polaków przepełnionych patriotyzmem nam trzeba. Jesteście naszą nadzieją! „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – wskazuje wojewoda Kmita. 

Już od pięciu lat organizatorami konkursu niezmiennie są Wojewoda Małopolski, Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., Kopalnia Soli „Wieliczka” Turystyka Sp. z o.o.

Partnerami Konkursu byli zaś: Małopolski Kurator Oświaty, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Agencja Mienia Wojskowego w Krakowie, Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE - Cyfrowa Polska.


 



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! Konsultacje genealogiczne Konsultacje genealogiczne Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na ostatnie w tym roku konsultacje genealogiczne, które odbędą się w sobotę 7 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-13:00 w Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie (ul. Krakowska 4, I piętro).Członkowie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej będą do dyspozycji wszystkich, którzy interesują się genealogią i potrzebują porady i wsparcia w badaniu historii swojej rodziny. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone w poszukiwaniach przodków i odtwarzaniu historii rodzinnych.Konsultacje są bezpłatne.
Reklama
Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Data dodania artykułu: 19.11.2024 10:01Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Opel dachował w Ryglicach, poszkodowani trafili do szpitala Opel dachował w Ryglicach, poszkodowani trafili do szpitala Data dodania artykułu: 09.11.2024 09:38
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama