- 19 października to jest dla nas zawsze ogromne święto. Świętujemy wszyscy, dzieci wtedy mają wolne od zajęć dydaktycznych, natomiast stawiamy na zajęcia wychowawcze. Jest to dzień naszego patrona błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, ale łączymy to z kapłanami, z sylwetkami kapłanów, niezłomnych - mówi Elżbieta Chrząszcz, dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łękawce.
Dzień Patrona szkoły rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łękawce. Następnie dalsza część obchodów miała miejsce w murach szkoły. Tam uczniowie przedstawili widowni wzruszający program artystyczny.
- Zawsze staramy się angażować nasze dzieci, praktycznie wszystkie dzieci w przygotowanie tej uroczystości, inscenizacji tak, by po prostu wiedziały, bo w momencie kiedy czują coś, biorą w tym udział wtedy dopiero tak naprawdę, uczą się patriotyzmu, uczą się tych najważniejszych wartości moralnych, jakie powinny dzieci posiąść w szkole - dodaje dyrektor placówki.
- Dużo dzieci od tego najmłodszego pokolenia przedszkola poprzez kolejne klasy, ale też nauczyciele zaangażowali się, żeby tę wymowną część, bardzo ważną w dziejach naszej Polski biorąc pod uwagę te czasy, które teraz mamy - stworzyć i nam tutaj wszystkim przedstawić. Cieszę się też, że pani dyrektor udało zaangażować się całą społeczność lokalną - wyjaśnia Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
W trakcie wydarzenia tradycyjnie dodano też kolejną cegiełkę do muralu, widniejącego na szkolnej ścianie. Przedstawia ona ks. Franciszka Drwala, który urodził się w 1907 roku w Woli Rzędzińskiej.
- Dla wielu niezwykłość tej postaci polega na wierności obowiązkowi, na wierności misji, która została mu powierzona. Mając możliwość ucieczki z transportu jeńców, bo zorganizowali to tarnowscy kolejarze, powiedział, że zostaje do końca ze swoimi żołnierzami. Został do końca, towarzysząc im, dzieląc ich los aż do męczeńskiej śmierci. Przez to postać godna szacunku. Taki cichy nauczyciel wierności i wyboru pomiędzy dobrem własnym a dobrem wspólnym, dobrem wielu. Na pewno jego postać, jego obecność dla wielu była nadziej, źródłem mocy duchowej wytrwania - tłumaczy ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
Dodajmy, że w wydarzeniu wzięły udział także władze Gminy Tarnów, sołtys Łękawki oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Seniora.