- Mural jest przedsięwzięciem o różnym znaczeniu. Jako komitet organizacyjny składający się z różnych instytucji i szkoła i Fundacja Szczepanika miała ambicje, aby na przestrzeni miejskiej Tarnowa umiejscowić kolejny element, który by promował, edukował swoją wyobraźnią, swoim miejscem. I tu padł taki pomysł, żeby stworzyć mural – wyjaśnia Sławomir Sus, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Mural powstał z inicjatywy Fundacji im. Jana Szczepanika oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie. Przy wsparciu Naczelnej Organizacji Technicznej wraz z Radą Osiedla Starówka i Piaskówka oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022.
- Ważne, żeby dzięki takim inicjatywom, pamiętać o tej wybitnej postaci, która jest związania z Tarnowem i wierzę w to, że dzięki temu młodzież będzie mogła się na nich wzorować, będzie dla nich autorytetem i też poznają jego biografię, zainteresują się tą postacią i też będą starali się w tej dziedzinie naukowej funkcjonować tak, jak on, bo był kreatywny, innowacyjny, nie bał się ryzykować. I myślę, że dzięki temu osiągnął tak wiele i jego wynalazki są znane do dnia dzisiejszego i wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie – mówi Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa.
Projekt był wyłoniony spośród trzech prac w ramach konkursu. Ostatecznie zwyciężył pomysł pn. „Jan Szczepanik – Różne drogi do niepodległości”, który wykonał Marcin Czaja.
- Mam takie powiedzenie, że wysiaduję trochę projekt, dwa tygodnie brutto, a 20 godzin netto. Czas relatywnie niedługi, ale jeśli chodzi o pracę kreatywną to tak to wygląda. Mural powstawał przez tydzień, równiutki tydzień. Ostatnie poprawki to warstwa graffiti i przyjechaliśmy w czwartek wieczorem, poprzedniego tygodnia, więc w piątek zaczęliśmy prace, równe 7 dni w trzy osoby – tłumaczy Marcin Czaja, autor muralu, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.
Warto zaznaczyć, że w Tarnowie jest wiele miejsc dedykowanych Szczepanikowi i jego twórczości. Można śmiało powiedzieć, że wybitna osoba kreuje wizerunek miasta.