- 630 lat powstania Poręby Radlnej, to mała miejscowość, ale ma długą historię, długą tradycję. Cieszę się, że możemy obchodzić tę rocznicę, właśnie tutaj, przy szkole. Widzimy, że jest bardzo dużo mieszkańców, dużo młodzieży, dużo dzieci, jest to piknik. Wszyscy w Porębie, którzy coś znaczą, chcą tu być, to są – mówi Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów.
Scena, wyszukane stroje i ciekawe atrakcje przyciągnęły tłumy osób. Wszystko po to, by miejscowi mogli poczuć klimat dawnych czasów.
- Po wydaniu kroniki przez pana Tadeusza Pęcaka, którym jest pierwszy akt sprzedania Poręby Radlnej w 1392 r. stwierdziliśmy, że warto uczcić istnienie Poręby Radlnej i na dzisiejszy rok zaplanowaliśmy 630-lecie istnienia Poręby Radlnej – dodaje Wojciech Hońdo, sołtys Poręby Radlnej.
Początek imprezy to występy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, nawiązujące do kultury i historii miejscowości. W późniejszej części rozrywek nie brakowało. Chętni mogli wziąć udział w quizie o miejscowości, posłuchać chóru „Na folkowo”, usłyszeć ukraiński zespół „Czeremszyna” oraz uczestniczyć w losowaniu nagród w loterii fantowej. A to nie koniec atrakcji.
- Mamy dzisiaj dużo atrakcji, wiadomo, że czeka na nas grupa kominiarzy, Wojsko Polskie, OSP Poręba Radlna, niezawodne Koło Gospodyń Wiejskich, czeka na nas Starostwo Tarnowskie z projektem o wodzie, czeka również loteria fantowa i przede wszystkim czeka na nas pan wójt z bigosem, który będzie częstować wszystkich - tłumaczy Krystyna Olszówka-Łępa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Porębie Radlnej.
Konkurs plastyczny dzieci tutejszej szkoły pomógł uwidocznić co w Porębie Radlnej jest najistotniejsze i z czego mieszkańcy są dumni.
- Taką szczególną prezentacją w tutejszej miejscowości, z którą się wszyscy utożsamiają jest ta skarpa wokół kościoła przy drodze wojewódzkiej. Ona powstała z inicjatywy tutejszych mieszkańców tzw. programu obywatelskiego, realizowanego z funduszy Urzędu Marszałkowskiego – nadmienia Jan Skórka, radny Gminy Tarnów.
Przysmaki lokalnej kuchni były serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, a na finał był koncert zespołu Czeremszyna z Tarnopola.
- Przez swoje występy, przez swoje koncerty mamy taką charytatywną misję, pomagamy w ten sposób dzieciom sierotom. Z naszych regionów, ze wschodu. Staramy się coś zakupić im dla ich potrzeb. Wszystko, co oni właśnie potrzebują. Dlatego jeździmy po całej Polsce i dajemy koncerty w szkołach i na festynach – wyjaśnia zespół Czeremszyna z Tarnopola.
Nie zabrakło również gości, którzy uczulali o bezpieczeństwie w naszych domach, czy mówili o racjonalnym wykorzystaniu wody.
- Zmiany klimatyczne powodują, że jest susza. Jest to susza, która według hydrologów trwa już od 7 lat, dlatego trzeba zadbać o wodę, trzeba wodę oszczędzać, nie marnować. Na moim stoisku przedstawiam mieszkańcom powiatu, jak oszczędzać wodę, jak jej nie marnować, jak można zbierać deszczówkę i ją wykorzystywać np. do podlewania ogródka – mówi Tomasz Łabędź, doradca do spraw klimatu i środowiska ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
- Żeby rozmawiać o bezpiecznym użytkowaniu przewodów kominowych, uczulać ludzi jak palić, żeby mniej kopcić i jak czyścić często przewody kominowe i wykonywać kontrole przewodów kominowych – tłumaczy Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.
Na koniec była zabawa taneczna.