- Czytanie książek redukuje stres, co jest niezwykle ważne w naszych dość burzliwych czasach. Zresztą mieliśmy tego doskonały przykład właśnie w latach poprzednich kiedy wybuchła pandemia. Dla bardzo wielu osób też mieliśmy taką informację zwrotną, właśnie taką, że jest biblioteka, że są książki. To był taki moment, że mogli na chwile zapomnieć o tym co się dzieje na zewnątrz - mówi Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
Co ważne czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie nie są tylko uczniowie szukający lektur do szkoły.
- Wśród czytelników mamy bardzo dużą grupę młodych osób, które czytają bardzo dużo. Są osoby, które tym, co przeczytają, dzielą się z innymi. Mieliśmy tutaj w ubiegłym roku bardzo fajną akcję, dwie nasze czytelniczki prowadziły na naszym kanale YouTube taki program, gdzie polecały książki przeczytane przez siebie. Takich młodych czytelników jest sporo - dodaje Ewa Stańczyk.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, aby zachęcić dzieci oraz młodzież do czytania organizuje spotkania, oraz zajęcia. Odbywają się one cyklicznie w różnych oddziałach biblioteki miejskiej.
- Mamy bardzo dużo różnego rodzaju spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla dzieci w wieku szkolnym. Są to spotkania, które prowadzą i nasi pracownicy, bibliotekarze, ale również zapraszamy pisarzy, autorów, ilustratorów. Teraz realizujemy taki projekt „Jak to z książką bywa” właśnie skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Zapraszamy osoby, które w różny sposób związane są z książką, z dystrybucją książki - wyjaśnia Ewa Stańczyk.
Dodajmy, że od kilku lat Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie ma w swojej ofercie także e-booki, a największą popularnością cieszą się kody do strony Legimy.