Otwarcie nowej instytucji na mapie kulturalno-naukowej w Tarnowie odbyło się 9 września. To fantastyczne miejsce ma na celu zachęcić dzieci, młodzież oraz dorosłych do nauki inspirowanej odkryciami między innymi ks. prof. Michała Hellera czy Jana Szczepanika, mowa tu o „Pasażu Odkryć”.
Wydaje mi się, że i ten dzień i ten rok to będzie bardzo charakterystyczna data, bo cóż dzisiaj otwieramy rzecz, której trudno się było spodziewać w przeszłości, no ale ta przeszłość już za nami. Teraz wypatrujemy, przyszłych efektów tego dzieła. Pasaż Odkryć to takie centrum nauki i techniki. Bo w tytule jest taki istotny dopisek, bo też trudno jednym słowem określić czym jest ta przestrzeń, czym jest to miejsce. Więc jest to takie miejsce, w którym będziemy mogli wszyscy i dzieci i młodzież i dorośli zachwycać się nauką i techniką – mówi Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Dziś rzeczywiście mamy wyjątkowy dzień, to jest pierwszy taki moment wieczorową porą, kiedy możemy zapalić tu wszystkie świtała i zaprosić wszystkich bardzo ważnych gości. Dziś dzień otwarcia, a jutro i pojutrze otwarte dni pasażu, kiedy zapraszamy wszystkich chętnych tarnowian, i tych małych, dużych, bardzo dojrzałych i dorosłych wszystkich, którzy są choć trochę zainteresowani nauką albo może nawet nie wiedza, że są zainteresowani – dodaje Agnieszka Kawa, wiceprezydent miasta Tarnowa.
To miejsce w centrum miasta, przy rynku w dawnym pałacu biskupów tarnowskich, zyskało specyficzne ale bardzo potrzebne przeznaczenie. Przeznaczenie związane z propagowaniem nauki, ale jednocześnie z pobudzaniem głodu wiedzy do myślenia, do samodzielnego pogłębiania wiedzy. Pracownie, które tutaj są, nawiązują do znanych naukowców, którzy rodem są z Tarnowa, jak ksiądz profesor Michał Heller – mówi Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W dniach 10 i 11 września każdy z odwiedzających będzie mógł zobaczyć i przetestować przygotowane rozwiązania naukowe. Otwarcia „Pasażu Odkryć” dokonali ksiądz, profesor Michała Hellera prezydentem miasta Tarnowa Roman Ciepiela oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. Zebrani mogli wziąć udział w licznych zabawach naukowych.
Trzeba tu przyjść, spotkać się z cudowna ekipą Pasażu Odkryć, z pasjonatami, którzy bardzo wiele wiedzą o chemii, biologii, kosmosie, matematyce, projektowaniu, automatach i produkowaniu właściwie wszystkiego co można dlatego, ze w pasażu będzie można się trochę uczyć i być prowadzonym przez patronów tego miejsca, ale też samemu wykonywać bardzo różne rzeczy w pracowniach – opowiada Agnieszka Kawa, wiceprezydent miasta Tarnowa.
Warto także dodać, że 11 września o godzinie 15 odbędą się warsztaty naukowe w pracowniach budynku, który mieści się w Rynku 5 w Tarnowie