- Dzisiaj rozmawiają kominiarze, którzy zjechali się z całego kraju. Wszystkie gminy w Polsce, czyli 2478 gmin, otrzyma w najbliższych dniach plakaty „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!” po to, żeby mogli przekazać sołtysom, radnym, przewodniczącym osiedla, żeby można też zamieścić to na stronie internetowej – mówi Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.
Dzięki kampanii ma być bezpieczniej, dlatego kominiarze kierują ją przede wszystkim do właścicieli, zarządców i użytkowników budynków.
- Kominiarz przynosi szczęście, bo zapobiega nieszczęściu. Nasza praca jest doceniana, szanowana, ale niestety duża część społeczeństwa, szczególnie właścicieli domów jednorodzinnych, nie ma świadomości, że w każdym budynku ustawowo jest obowiązek kontroli przewodów kominowych i w każdym domu minimum raz w roku musi się znaleźć kominiarz, żeby wykonać swoje czynności. Kominy dymowe muszą być czyszczone co 3 miesiące, spalinowe co 6 miesięcy, a wszystkie kontrolowane minimum jeden raz w roku – dodaje Mirosław Antos, rzecznik prasowy Krajowej Izby Kominiarzy.
Aby dbać o swoje bezpieczeństwo, należy w szczególności pamiętać o prawidłowym wietrzeniu mieszkań, niezasłanianiu kratek wentylacyjnych i korzystaniu z bezpiecznych urządzeń grzewczych. O tym przypominają także włodarze gmin z regionu tarnowskiego.
- Oczywiście współpracujemy bardzo ściśle z kominiarzami, ponieważ zależy nam na tym, żeby po pierwsze było bezpiecznie, żeby mieszkańcy byli bezpieczni, żeby te kominy na bieżąco były czyszczone. Tak i oczywiście również, żeby nikt nie podszywał się za kominiarzy – tłumaczy Paweł Augustyn, burmistrz Miasta i Gminy Ryglice.
Dodajmy, że tylko podczas ostatniego sezonu grzewczego tarnowska straż pożarna odnotowała 89 zgłoszeń i zdarzeń związanych z pożarem sadzy w kominie, oraz 16 interwencji dotyczących pomiaru tlenku węgla w mieszkaniach.
- Ważne jest posiadanie takiej czujki w swoim mieszkaniu, ponieważ czad, czyli tak zwany tlenek węgla, popularnie nazywany czadem to jest to gaz bezbarwny, bezwonny. Nie widać, nie słychać, nie czuć. On bardzo szybko jest przyswajany przez nasz organizm. Jest bardzo, bardzo toksyczny – wyjaśnia mł. bryg. Marcin Opioła, rzecznik prasowy KM PSP w Tarnowie.
Kampania nieprzypadkowo rozpoczyna się we wrześniu, bowiem to właśnie wtedy przez coraz chłodniejsze wieczory i noce mieszkańcy uruchamiają swoje piece. Akcja „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!”, jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych takich jak „Czyszczone kominy to mniejszy smog”, oraz „Zaproś Kominiarza”.