- Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnowie proponuje młodym zainteresowanym ludziom w wieku od 16 do 25 lat wakacyjne zatrudnienie. 9 czerwca były organizowane przez nas targi pracy, gdzie było 19 wystawców, oferowało 290 miejsc pracy i na dzień dzisiejszy już gros z tych ofert się rozeszło. Ta praca wakacyjna daje możliwość młodemu człowiekowi zobaczyć, jak wygląda środowisko pracy, żeby zrozumieć, jak funkcjonuje pracodawca, jakie ma wymagania, bo to jest czasem rozbieżne. Pracodawca wymaga od nas pewnej jakości pracy i sumienności pracy. To na pewno są istotne rzeczy, gdzie młody człowiek potem ma możliwość, wybierając już potem kierunek pracy, ma świadomość pełną, jak wygląda ta praca u pracodawcy – mówi dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnowie, Adam Potempa.
Młodzi ludzie chcący podjąć pracę sezonową muszą oprócz chęci do działania spełniać inne konieczne do zatrudnienia warunki, które stanowią formalną podstawę do przyjęcia ich w roli pracowników. Głównym kryterium regulującym liczbę ochotników jest dolna granica wiekowa.
- Niestety nie można zatrudniać młodych ludzi w celu wakacyjnego podjęcia zatrudnienia poniżej 16 roku. Muszą być powyżej. W celu nauki zawodu mogą być młodzi ludzie po 14 roku zatrudniani w zależności od branży, w celu zdobywania kwalifikacji zawodowych w branżowej szkole I stopnia, to wtedy też możemy tutaj podpowiedzieć, gdzie młody człowiek może się udać – tłumaczy dyrektor.
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży działające przy Ochotniczych Hufcach Pracy w Tarnowie powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i rozkręca ponownie swoją działalność. Instytucja oferuje również współdziałanie z nowymi pracodawcami, dla których posiada zapomogi finansowe mające pokryć koszty przyuczenia młodych pracowników.
- Oczywiście, po dwóch latach pandemii i braku tego wakacyjnego zatrudnienia, braku możliwości w poprzednich dwóch latach kierowania do pracy, jest to duże zainteresowanie. Niemniej jednak, jest to mniejsze zainteresowanie, niż było w 2019 roku, 2018 roku. Po prostu wracamy z powrotem do pewnego normalnego funkcjonowania i jest zainteresowanie młodzieży wakacyjną pracą. Zapraszamy pracodawców, którzy mają możliwość zatrudnić w celu nauki zawodu uczniów szkół branżowych I stopnia, bo mogą otrzymać refundację płacy z tytułu zatrudnienia młodych ludzi w celu nauki zawodu. To jest, w zależności od roku nauki, 5-, 6-, 7 procent średniej krajowej, składka ZUS do tego. Więc wielu pracodawców korzysta z takiego wsparcia – wyjaśnia Adam Potempa.
Wśród ofert zatrudnienia znajdujących się w puli CEiPM znalazły się w tym roku propozycje z wielu różnych branż. Chętni mogą szukać zatrudnienia przy pracy na magazynach, w gastronomii, na zbiorach owoców na okolicznych plantacjach, w wypożyczalni kajaków, bądź jako doradcy klienta.