- Co roku notujemy tutaj wiele wypadków, które związane są z użyciem maszyn rolniczych. Wśród takich najgroźniejszych maszyn, z którymi mamy do czynienia właśnie w tym okresie żniwnym możemy tutaj wymienić kombajny, czy prasy do słomy. Korzystając z maszyn rolniczych, które na pewno ułatwiają nam pracę, przyspieszają ją, musimy pamiętać, że wszelkie naprawy, wszelkie agregowania, których dokonujemy na maszynach, czy z maszynami, musimy dokonywać przy wyłączonym napędzie tych maszyn, ponieważ praca przy włączonym napędzie i wszelkie remonty właśnie przy włączonym silniku, czy przy obracających się ruchomych, nieosłoniętych elementach mogą powodować różne pochwycenia, które prowadzą nawet do amputacji dłoni, czy nóg – informuje Wojciech Mruk, specjalista Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego KRUS w Tarnowie.
Szczególny nacisk na bezpieczeństwo przy pracy w sektorze rolnym jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu wszystkich wykonywanych działań. Nierzadko plantatorom przydają się dodatkowe pary rąk do pomocy. Zwykle towarzyszą im dzieci, których obecność na uprawie stwarza jednak dodatkowe ryzyko zdarzeń niosących przykre konsekwencje.
- Każde gospodarstwo powinno mieć wydzieloną część, która będzie przeznaczona tylko i wyłącznie dla dzieci, która nie pozwoli im na to, by przebywały w miejscach, w których poruszają się maszyny rolnicze, w których hodujemy niebezpieczne czasem zwierzęta. Bo musimy sobie zdawać sprawę, że nawet łagodne na co dzień zwierzęta, takie jak bydło, mogą spowodować bardzo groźne w skutkach urazy, jeżeli będziemy obsługiwać je niewłaściwie, z pośpiechem, lub kiedy będą robić to osoby, które nie zostały do tego przeszkolone, na przykład dzieci, również słabsze fizycznie, które mogą sobie nie poradzić z silnym zwierzęciem – ostrzega pracownik tarnowskiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wśród newralgicznych punktów zapobiegawczych przy organizacji funkcjonowania każdego gospodarstwa watro poruszyć także kwestię niebezpieczeństwa pożarowego, które latem występuje w szczególnie wzmożonej fazie. Zagrożenie ogniem i następne jego skutki mogą prowadzić do niewyobrażalnych strat, stąd rozwaga i świadome oraz odpowiedzialne działanie powinno wychodzić na pierwszy plan.
- Przy tak wysokich temperaturach zagrożenie pożarowe bywa bardzo duże. Tutaj szczególnie musimy pamiętać o tym, że korzystając z maszyn takich jak prasy do słomy, bardzo często tutaj dochodzi do wypadków związanych właśnie z zapaleniem się części tej maszyny, zapaleniem się słomy, która jest wewnątrz. Poza tym, aby uniknąć pożaru, na pewno musimy pamiętać o porządku, który powinniśmy utrzymywać wokół siebie – mówi Wojciech Mruk.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na co dzień organizuje na terenach gmin szkolenia prewencyjne, mające na celu uświadamianie rolników na temat niebezpieczeństw towarzyszących zwykłym pracom w gospodarstwie. Głównie szkolenia te skupiają się na zagadnieniach takich jak chociażby upadki, które stanowią ponad 50% wszystkich zgłaszanych do KRUS-u zdarzeń.