- Hospicjum jest dla chorych onkologicznie przede wszystkim, ale inne choroby rzadkie, ale to już lekarz decyduje. Generalnie dla chorych logicznie, gdzie leczenie jest już to paliatywne, niestety już czasami nie przynosi rezultatów i lekarz kieruje do hospicjów i jest ta możliwość, cały czas dajemy nadzieję, opiekę, żeby pacjent nie cierpiał, żeby miał dobrą opiekę, żeby miał kontakt z bliskimi - mówił Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie.
Wedle kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia placówka może zapewnić profesjonalną opiekę na raz 12 pacjentom. W tej chwili pod okiem specjalistów znajduje się już 5 podopiecznych.
- Mamy pobrane aplikacje, niektóre rodziny wzięły dokumenty, które trzeba wypełnić przez lekarza rodzinnego i prawdopodobnie będą następni pacjenci. Już niektórzy są też zgłoszeni na określoną datę. To jest dla nas duże wyzwanie, ponieważ zaczęliśmy nową działalność bardzo potrzebną, ponieważ ta bliskość dla tak dużego Tarnowa dla rodzin jest bardzo ważna, żeby na miejscu było to hospicjum, a nie gdzieś daleko, żeby nie trzeba było dojeżdżać bliskim rodzinom, bo taka możliwość cały czas jest być przy tych bliskich, którzy tu trafią do stacjonarnego hospicjum - dodał Jan Musiał.
Opiekę w Mościckim Centrum Medycznym sprawuje interdyscyplinarny zespół specjalistów. Oprócz lekarzy tworzą go także pielęgniarki, fizjoterapeuci, oraz psycholog. Dodajmy, że placówka na prowadzenie hospicjum podpisała z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na 5 lat.