Na terenie Browaru Okocim przeprowadzony został montaż nowej syreny alarmowej, zakończony w czerwcu br. W ramach tego zadania, za kwotę 51.598,50 zł dokonano demontażu użytkowanych dotychczas przestarzałych urządzeń alarmowych oraz w ich miejsce zainstalowano elektroniczną syrenę alarmową renomowanej firmy o mocy 1200 W (blisko 120 dB) z głośnikami szczelinowymi wykonanymi z bardzo lekkiego, odpornego na korozję aluminium. Inwestycję sfinansował Urząd Miejski, natomiast dyrekcja browaru wyraziła zgodę na nieodpłatne udostępnienie swojego obiektu do posadowienia syreny, a także zezwoliła na bezkosztowe wykorzystywanie energii elektrycznej do jej zasilania.
Dzięki temu urządzeniu mieszkańcy będą ostrzegani przed ewentualnymi zagrożeniami zarówno poprzez emisję dźwiękowych sygnałów alarmowych jak i rozpowszechnianie komunikatów głosowych.
Syrena pozostaje także w pełni funkcjonalna nawet w sytuacji pozbawienia zasilania w energię elektryczną, dzięki akumulatorom podtrzymującym pracę. Zamontowano ją na dachu browarnianego silosu. Jest to najwyższy budynek w okolicy liczący około 50 metrów wysokości, gwarantującej, że bez terenowych przeszkód zasięgiem ostrzegania objęty będzie znaczny obszar, obejmujący osiedla Browarna, Zielonka oraz część Starego Miasta.
Zainstalowane w południowej części miasta urządzenie stanowi jedno z dziesięciu wchodzących w skład systemu alarmowania na terenie Brzeska, natomiast jest to już druga tak nowoczesna syrena. Uruchamianie systemu ostrzegania z udziałem syren elektronicznych odbywa się zdalnie, drogą radiową, z centrali zainstalowanej w Urzędzie Miejskim. Niestety, większość wciąż istniejących syren to stare trójfazowe urządzenia wirnikowe, które uruchamia się w miejscu ich usytuowania, co wymaga zaangażowania wielu osób oraz pochłania cenny czas, który mógłby potencjalnie zostać wykorzystany na ewakuację.
Modernizacja systemu ostrzegania w postaci wymiany syreny w browarze miała kluczowe znaczenie w kwestii ostrzegania o zagrożeniach, jakie generuje proces technologiczny w tak dużym zakładzie przemysłowym. Znajduje się tam m.in. rozbudowana instalacja z amoniakiem, którego ewentualne uwolnienie podczas awarii stanowiłoby niebezpieczeństwo dla okolicznych mieszkańców. Skuteczny system ostrzegania pozwoli na szybką i właściwą reakcję mieszkańców w sytuacji zagrożenia.
UWAGA! Do tekstu dołączamy grafikę z instrukcją dotyczącą rozpoznawania poszczególnych rodzajów alarmów i ostrzegawczych komunikatów.