Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

ANS w Tarnowie druga w Rankingu Perspektyw!

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie została sklasyfikowana na 2. miejscu w tegorocznej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw w kategorii „Najlepsze Publiczne Uczelnie Zawodowe”. Tym samym uczelnia wraca po kilku latach na podium zestawienia, a nie jest to jedyny powód do radości związany z opublikowanymi dzisiaj wynikami. Uczelnia uzyskała bowiem najwyższe w historii noty w kluczowych dla obecnych i przyszłych studentów kategoriach dotyczących ekonomicznych losów po zakończeniu nauki oraz oferty dydaktycznej. ANS nie miała równych także w zestawieniu badającym tzw. „siłę naukową” w szczególności zaś „rozwój kadry własnej”.
  • Źródło: ANS w Tarnowie
ANS w Tarnowie druga w Rankingu Perspektyw!

Autor: Fot. ANS w Tarnowie

ANS w Tarnowie zajęła w tegorocznej edycji Rankingu 2. miejsce – ex aequo z ANS w Łomży, ustępując jedynie Akademii z Białej Podlaskiej. - Czuję radość i satysfakcję związaną z awansem na podium zestawienia. Publikowany od 2000 roku ranking jest bowiem najpoważniejszym tego typu zestawieniem w Polsce, a co ważniejsze, zgodnie z zamysłem pomysłodawców – adresowany jest do kandydatów na studia, stanowiąc dla nich wskazówkę podczas podejmowania decyzji o wyborze studiów – mówi Rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni, która odebrała dziś w Warszawie okolicznościowy dyplom. - Miło jest być docenianym, szczególnie, że w dwóch ostatnich zestawieniach zajmowaliśmy czwartą pozycję, a awans zawsze cieszy – dodaje.

Tarnowska Uczelnia okazała się bezkonkurencyjna w zestawieniu dotyczącym siły naukowej, uzyskując 100 na 100 punktów w kategorii „rozwój kadry własnej” oraz 91,67 na 100 punktów w kategorii „nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach”. - Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze poprawić wynik, bo ostatnim składnikiem zestawienia dotyczącego tzw. „siły naukowej” jest ocena parametryczna, a przypomnę, że w tym roku, po raz pierwszy w historii zdecydowaliśmy się o przystąpieniu do ewaluacji naukowej – dodaje Prorektor ds. Nauki i Rozwoju ANS w Tarnowie, dr hab. Rafał Kurczab, prof. Uczelni.

Dla przyszłych studentów i absolwentów tarnowskiej Akademii niezwykle istotne są dwie inne kategorie, w których Uczelnia znalazła się na szczycie. Kapituła Rankingu na 98,88 punktów oceniła ofertę dydaktyczną ANS w Tarnowie, a na 97,55 ekonomiczne losy absolwentów na rynku pracy. - To mnie szczególnie cieszy, bo zgodnie z oficjalną metodologią Rankingu jest to „wskaźnik odzwierciedlający pozycję absolwentów danej uczelni na rynku pracy” – wyjaśnia Rektor Kołpa.

Dodajmy, że „wskaźnik uwzględnia dwa parametry badania: zarobki absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie zamieszkania i tzw. zatrudnialność absolwentów – mierzoną ryzykiem bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania, a także wprowadza korygujący wskaźnik procentu absolwentów objętych systemem ELA (czyli zarejestrowanych w ZUS), co jest istotne ze względu na charakter rynku absolwenta w różnych dziedzinach” (szczegóły poniżej – red.).

Warto podkreślić także bardzo wysoką pozycję tarnowskiej Uczelni w zestawieniu „Prestiż – ocena przez kadrę dydaktyczną”. Tu ANS otrzymała 89,36 na 100 możliwych punktów. Tu chodzi o „liczbę wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej (profesorowie belwederscy i doktorzy habilitowani, którzy uzyskali tytuł lub stopień w ostatnich pięciu latach). W badaniu nie uwzględnia się głosów oddanych na uczelnie będące podstawowym miejscem pracy respondenta”.

- Mam nadzieję, że ten niewątpliwy sukces naszej Uczelni zachęci młodych ludzi do wyboru ANS w Tarnowie na miejsce swoich studiów. Przypomnę zatem, że rekrutacja podstawowa potrwa u nas jeszcze do 22 lipca, dodatkowa odbędzie się w dniach 8 sierpnia – 11 września, a uzupełniająca od 19 do 27 września – dodaje Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki, dr Małgorzata Martowicz, prof. Uczelni, która jest jednocześnie Przewodniczącą Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.

Warto dodać, że Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;

  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;

  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;

  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

Metodologia Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych 2022

Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych Perspektywy 2022 uwzględnia wszystkie szkoły wyższe z grupy PUZ (bez tych z uprawnieniami doktorskimi), które miały minimum dwa roczniki absolwentów oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. 100 punktów oznacza wynik najlepszy w ramach danego wskaźnika.

PRESTIŻ – 10%

  • Ocena przez kadrę akademicką – liczba wskazań danej uczelni w badaniu ankietowym wśród kadry akademickiej (profesorowie belwederscy i doktorzy habilitowani, którzy uzyskali tytuł lub stopień w ostatnich pięciu latach). W badaniu nie uwzględnia się głosów oddanych na uczelnie będące podstawowym miejscem pracy respondenta. Badanie – przeprowadzone w kwietniu i maju 2022 r., metodą CAWI, w rozbiciu na trzy grupy (uczelnie akademickie, uczelnie niepubliczne i publiczne uczelnie zawodowe) – realizuje Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”(10%)

ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY – 30%

  • Ekonomiczne losy absolwentów – wskaźnik odzwierciedlający pozycję absolwentów danej uczelni na rynku pracy – według ogólnopolskiego badania Ekonomiczne Losy Absolwentów przeprowadzanego przez MNiSW z wykorzystaniem danych ZUS (wyniki badania z lat 2015-2019). Wskaźnik uwzględnia dwa parametry badania: zarobki absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie zamieszkania i zatrudnialność absolwentów – mierzoną ryzykiem bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania, a także wprowadza korygujący wskaźnik procentu absolwentów objętych systemem ELA (czyli zarejestrowanych w ZUS), co jest istotne ze względu na charakter rynku absolwenta w różnych dziedzinach. (30%)

SIŁA NAUKOWA – 15%

  • Nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach – liczba kadry akademickiej na uczelni (ze stopniem dr hab. lub tytułem prof.) zatrudnionej w roku akademickim 2020/2021 w uczelni jako podstawowym miejscu pracy – w odniesieniu do ogólnej liczby kadry akademickiej uczelni. Źródło: POL-on (7%)

  • Rozwój kadry własnej – liczba tytułów i stopni naukowych uzyskanych w latach 2020 i 2021 przez pracowników akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy (dr z wagą 1.0; dr hab. z wagą 1,5 oraz prof. z wagą 2,0) – w odniesieniu do prof. dr hab. dr zatrudnionych w uczelni na etacie. Źródło: POL-on (5%)

  • Ocena parametryczna – suma ważonych ocen parametrycznych nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez MNiSW (liczona tak samo jak wskaźnik Yi w algorytmie dotacji). Źródło: POL-on (3%)

POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY – 25%

  • Dostępność kadry dla studentów (bez premiowania wysokokwalifikowanych) – liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni na etacie (dr z wagą 1,4; dr hab. z wagą 1,7 oraz prof. z wagą 2,0) w stosunku do ogólnej liczby studentów (stacjonarnych plus niestacjonarnych). Źródło: POL-on (15%)

  • Prowadzone kierunki studiów – wskaźnik liczony jako suma prowadzonych kierunków studiów I stopnia z wagą 1 oraz prowadzonych kierunków II stopnia z wagą 0,5. Źródło: POL-on (10%)

WSPÓŁPRACA Z GOSPODARKĄ – 13%

  • Efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych – średnia suma środków finansowych na badania i rozwój pozyskanych w latach 2020/2021 w odniesieniu do ogółu pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-wdrożeniową. Źródło: POL-on i ankieta uczelni – dane ze sprawozdania PNT S1 (8%)

  • Studia podyplomowe – liczba słuchaczy studiów podyplomowych w roku akademickim 2020/2021. Źródło: Ankieta Uczelni (5%)

UMIĘDZYNARODOWIENIE – 7%

  • Studenci cudzoziemcy – liczba studentów obcokrajowców w proporcji do ogólnej liczby studentów. Uwaga: uczelnie, które mają wskaźnik umiędzynarodowienia co najmniej 30 procent uzyskają maksymalną liczbę punktów. Źródło: POL-on (5%)

Wymiana studencka (wyjazdy) – liczba studentów wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej na co najmniej 3 miesiące, w ostatnim roku sprawozdawanym do POL-on, w proporcji do ogólnej liczby studentów. Źródło: POL-on (2%)


Fot. ANS w Tarnowie

Fot. ANS w Tarnowie


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Data dodania artykułu: 19.11.2024 10:01Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Pożar w bloku na Westerplatte w Tarnowie. Trzy osoby zostały ewakuowane Pożar w bloku na Westerplatte w Tarnowie. Trzy osoby zostały ewakuowane Data dodania artykułu: 22.11.2024 20:20Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? W miejscowości Ryglice ul. Mickiewicza kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. W zdarzeniu do którego doszło przed godziną 13:30, żadna osoba nie została poszkodowana. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci WRD KMP w Tarnowie - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 18.11.2024 21:10
Hala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Hala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Cena: 30 PLNDo wynajęcia powierzchnia magazynowa w dwunawowym budynku handlowo-usługowy o łącznej powierzchni ok. 1000m2, podzielony na 13 boksów po ok. 70m2 każdy z wydzielonym magazynem (ok. 51m2) i częścią ekspozycyjno-biurową (ok. 19m2), na terenie Centrum Obrotu Rolno-Spożywczego w Tarnowie, przy ul. Giełdowej: - Budynek to konstrukcja stalowa, a ściany płyta warstwowa. - Wysokość budynku wynosi od 3,75 do 4,80 m (dach jednospadowy).- W budynku zlokalizowany jest węzeł sanitarny z pomieszczeniami towarzyszącymi. - Zaprojektowano 19 miejsc postojowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. - Budynek zlokalizowany jest w strategicznym punkcie Tarnowa, co ułatwia dostęp do głównych arterii komunikacyjnych oraz punktów dystrybucji. - Oferujemy elastyczne warunki wynajmu na podstawie umowy najmu. Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 601 406 870Opieka nad osoba starszą Opieka nad osoba starszą Cena: 20 PLNZaopiekuję się starszą osobą, mam wieloletnie doświadczenie, jestem opiekunem medycznym, najlepiej osoby leżące, okolice Bani. Telefon: 14 306-56-91POGOTOWIE KANALIZACYJNE POGOTOWIE KANALIZACYJNE Cena: 400 PLNStrona👉. https://perfectclean.life/ Zajmuję się udrażnianiem kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo ..WUKO" Oferuję Usługi: 👉Udrażnianie zlewu 👉Udrażnianie prysznica 👉Udrażnianie wanny, toalety. 👉Udrażnianie studzienek odpływów i wiele innych. 👉 Udrażnianie ciśnieniowe W ofercie również posiadam kamerę inspekcyjną 🎥 Do każdego klienta podchodzę indywidualnie. W nagłych przypadkach pracujemy 24/7 dni w tygodniu Za wykonaną usługę wystawiam fakturę. 🌍 Podkarpackie ,Małopolskie oraz Świętokrzyskie 🌍 Więcej informacji pod nr tel: ☎️ 793-435-462 👈
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama