- Jest bardzo wielu wystawców i właściwie oni są podzieleni na dwie grupy, bo są i tacy wystawcy, którzy chcą pokazać swoje innowacje, wynalazki i tutaj, można powiedzieć, króluje inżynieria materiałowa i biodegradowalne kompozyty, biokompozyty, a więc temat, który jest dzisiaj bardzo rześki i bardzo na czasie. Dlaczego? Temat plastiku, jego przetwarzania, mikroplastiku chyba każdy zna może, a przynajmniej słyszał, że jest to temat bardzo na czasie. Więc alternatywą jest bio! No i właśnie to bio dzisiaj tutaj w wielu różnych innowacjach będzie można oglądnąć i posłuchać na sesji popularnonaukowej - mówił Rafał Kurczab, Prorektor ANS w Tarnowie ds. Nauki i Rozwoju.
- Inicjatywa wyszła ze strony prorektora do spraw nauki i rozwoju, pana Michała Kisielewicza, który jest dyrektorem centrum transferu technologii. W ogóle Centrum transferu technologii powstało po to, żeby nasi uczeni, nasi studenci mogli współpracować z przemysłem, z biznesem tarnowskim i nie tylko, i żeby opracowywać wspólnie jakieś rozwiązania, żeby przemysł dawał zlecenia, a nasi naukowcy robili badania zlecone - dodała Małgorzata Kołpa, Rektor Akademii Nauk Stosowanych.
Targi Innowacje stanowiły zwieńczenie tarnowskiej części obchodów 150. rocznicy urodzin, wynalazcy związanego z Tarnowem, Jana Szczepanika.
- W dniach poprzednich skupialiśmy się przede wszystkim na tym, co kiedyś stworzył Szczepanik, na pokazaniu jego geniuszu, tak teraz wystawcy, którzy prezentują swoje dokonania, pokazują to, co, bądź jest już w tym momencie wdrażane, bądź to, co będzie, taką kategorią pewnej przyszłości, o której myślał, pewno, kiedyś Jan Szczepanik - tłuamaczył Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Na targach zaprezentowało się kilkanaście firm, wynalazców oraz innowatorów nie tylko z regionu, ale z całej Polski.
- Przede wszystkim chcemy się pokazać jako firma z Tarnowa, jako firma stąd, że innowacje na poziomie światowym dzieją się w Tarnowie po sąsiedzku. Pokazać, że produkujemy zaawansowane systemy automatyki i robotyki dla różnych gałęzi przemysłu i pochwalić się naszą aplikacją o rozszerzonej rzeczywistości, nad którą ciągle pracujemy i którą odwiedzający mogą sami sprawdzić i zobaczyć - mówił Bartłomiej Juszczyk, przedstawiciel firmy ELPLC S.A.
- Przygotowaliśmy nasze narzędzie badawcze do diagnozy psychologiczno-fizjologicznej. Nazywa się SDP System. Jest to wynalazek grupy naukowców ze Śląska i także z Małopolski. Jesteśmy tutaj oczywiście na targach, żeby zaprezentować tę polską myśl naukową, jak można w szybki i łatwy sposób przeprowadzić diagnozę psychologiczną - dodał Grzegorz Załęński, przedstawiciel fimy GPE PSYCHOTRONICS.
- Przywieźliśmy trochę wyrobów, przykładowe egzemplarze, które pokazują to, co wytwarzamy w zakładzie. Prezentujemy swoje technologie przez te wyroby: obróbki skrawaniem, obróbki cieplno-chemicznej. Mamy takie specyficzne technologie, jak obróbka luf. Możemy nawiązać współpracę z różnymi partnerami, którzy mogą dla nas wykonywać różne detale, podzespoły. Niektóre rzeczy kupujemy. Także w zasadzie nie przyjeżdżamy tu z ofertą, ale raczej z poszukiwaniem partnerów do współpracy - tłumaczył Robert Nieć, z Zakładów Mechcznicnych w Tarnowie.
Podczas targów zorganizowano także konkurs na najlepszy wynalazek.
- Stworzyliśmy taką kapitułę, która ocenia te wynalazki pod różnymi względami. Są członkowie z Wydziału Humanistycznego, Artystycznego, także tutaj patrzymy całościowo. Nie tylko, że coś jest innowacyjne, na przykład w IT, tylko też czy ma wpływ na przykład na społeczeństwo, na zdrowie, bo też takie wynalazki się zdarzają - wyjaśniał Michał Kisilewicz, dyrektor Centrum Transferu Technologi.
Wydarzenie realizowane zostało w ramach projektu "Tarnów Nowe Spojrzenie".