- Jest to bardzo ważne, żeby osobiście spotkać się, porozmawiać o motywach, o życiu, o tej chęci pracy i posługi kapłańskiej. Kandydat otrzymuje informacje, jakie ma przygotować dokumenty, jak ma się przygotować do egzaminu, bo umawiamy się wówczas na egzamin, który jest dwuetapowy. To jest rozmowa z przełożonym seminarium, czyli ten egzamin ustny, na podstawie Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego i jest etap pisemny - mówił ks. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Tegoroczne egzaminy w gmachu seminarium odbędą się 9 lipca i 10 września. Następnie kandydaci kierowani będą na konsultacje medyczne.
- Po tym weryfikujemy wszystkie dane, opinie księdza proboszcza i podejmujemy tę decyzję i ostatecznie ksiądz biskup przyjmuje danego kandydata na pierwszy rok studiów formacji ku kapłaństwu - dodał ks. Jacek Soprych.
Coraz częściej decyzje o przystąpieniu do seminarium są przesuwane w czasie przez kandydatów. Alumnowie mogą też w każdym momencie zrezygnować.
- To jest naturalne i to jest oczywiste, że czas formacji to jest czas też weryfikacji tego powołania. Jest to czas kiedy weryfikuje to kandydat, ale też weryfikują to przełożeni i ludzie do tego powołani. Ta weryfikacja następuje przez 5 lat, bo takim etapem kluczowym są święcenia diakonatu po piątym roku. Do tego czasu spokojnie można podjąć tę decyzję, zweryfikować czy ta droga powołania, to jest ta droga życiowa, czy jednak inna - wyjasnił ks. Jacek Soprych.
Osoby chcące studiować w Wyższym Seminarium Duchownym muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak świadectwo chrztu, bierzmowania czy też świadectwo ślubu kościelnego swoich rodziców.