- W diagnozach, które przeprowadzaliśmy, bo przygotowywanie trwało ponad dwa lata, wyszły deficyty, których do tej pory nie uświadamialiśmy sobie jak teraz to wyszło w czasie tych przygotowań. Potrzebujemy więcej spotkań, więcej dialogu i potrzebujemy inaczej spojrzeć na nasze miasto - mówił w trakcie konferencji prasowej Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.
- Głównym celem jest włączenie wszystkich mieszkańców w to nasze życie miejskie i wpływ na rozwój naszego miasta, bo po części to jest też jedno z założeń tego programu. Najważniejszym takim naszym projektem będzie Centrum Dialogu, ale to również projekty, które służą zwiększaniu wszelkiego rodzaju oferty edukacyjnej i nowoczesnych form przekazu wiedzy - dodawał Rafał Koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Tarnowa.
Projekt "Tarnów- nowe spojrzenie" jest realizowany przez miasto i ośmiu partnerów, a wśród nich znajdują się m.in. Akademia Nauk Stosowanych, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Stowarzyszenie Restauracji w Tarnowie czy Fundacja "Edumocni".
- Wszystko, co będzie się działo w ramach projektu "Nowe spojrzenie" jest rozmową, jest zaproszeniem do współpracy, do wspólnej aktywności zarówno mieszkańców jak i tych ludzi, którzy tutaj pracują, uczą się, wytwarzają dobro tego miasta, ale też – być może – za pewien czas wyjadą i dobrze by było, żeby zachowali o tym mieście dobrą pamięć i chętnie do niego wracali. W ten sposób myśleliśmy programując nasze przedsięwzięcie - opisywała Agnieszka Kawa, wiceprezydent miasta Tarnowa.
- Pan prezydent wspomniał o takiej funkcji uprawiania kultury, która jest także nastawiona na promocję nauki i techniki i takim miejscem będzie Pasaż Odkryć. To jest zupełnie nowa przestrzeń dla kultury w mieście, której nie było do tej pory, którą mogliśmy podziwiać w innych miastach, głównie w wielkich miastach w Polsce - podkreślał Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
- Są cztery główne zadania, które realizuje Akademia Nauk Stosowanych. Jest kilka zadań, które realizujemy w formalnej, lub mniej formalnej współpracy z innymi instytucjami. Akademia Nauk Stosowanych ma 4 zadania, pierwsze zadanie to jest to zadanie, które polega na stworzeniu nowej solidarności międzypokoleniowej. Jest to zadanie, które odnosi się do tego dialogu, który dzisiaj podnosimy wszyscy - wyjaśniał dr hab. Rafał Kurczab z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.
Wśród zaplanowanych działań są też projekty kulinarne, turystyczne i promocyjne.
Tarnów na realizację projektu otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 15 milionów złotych. Środki te pochodzą w dużej mierze z funduszy norweskich.