W piątek 29 kwietnia trwały ostatnie prace porządkowe przy otoczeniu tężni solankowej pod Górą św. Marcina. Tężnia działa już od kilku dni, bo trwały odbiory techniczne. Oficjalnie ruszuła w sobotę, 30 kwietnia. Tężnia to inwestycja, którą tarnowianie wybrali w ramach budżetu obywatelskiego.
Tężnia działa jednak już od kilku dni, bowiem uruchomiono ją w celu odbiorów technicznych. Jak dowiedzieliśmy się od ekipy porządkowej, natychmiast po uruchomieni pojawili się pierwsi chętni do inhalacji i przez ostatnie dni z tężni już korzystało po kilkanaście osób dziennie, bardzo sobie chwaląc tę możliwość. Tężnia zlokalizowana jest na północnym stoku Góry św. Marcina i wznosi się ponad doliną, w której położone jest miasto, a cyrkulacja powietrza oczyszcza atmosferę, co powoduje, że jakość powietrza jest w tym miejscu lepsza.
Dodatkowo zbocze porasta las, który zapewnia korzystny mikroklimat. Możliwość uprawiania sportu i zabawy w okolicy tężni (plac zabaw, Park Biegowy Marcinka z plenerową siłownią i największym w Polsce urządzeniem do treningu typu combo) poprawia wentylację płuc, a ruch zwiększa wchłanianie uwalnianych przez solankę substancji. Dzięki temu lokalizacja tężni sprzyja szczególnie osobom z problemami dróg oddechowych. Sama tężnia solankowa ma wymiary 2,00 m x 5,00 m, do tego dochodzi pergola o wymiarach 4,6 m x 2,7 m. Tężnia jest wykonana z drewna modrzewiowego, pokryto ją dwuspadowym, krytym gontem dachem. Wypełnienie tężni jest wykonane z gałązek tarniny, których powierzchnia umożliwia bardzo wydajne parowanie roztworu solanki. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu również w bezpośredniej bliskości tężni oraz na rozpylanie łatwo przyswajalnych mikroelementów i pierwiastków przydatnych dla naszego zdrowia.
Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, jak w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas trzech dni plażowania nad Bałtykiem. Półgodzinny spacer wokół tężni pomaga oczyścić drogi oddechowe, jest korzystny dla dzieci, osób przemęczonych, osłabionych częstymi przeziębieniami, zagrożonych nadciśnieniem tętniczym, palaczy tytoniu, osób pracujących w dużym zapyleniu, pracujących głosem. W ramach inwestycji wykonano remont otaczającego tężnię placu, postały nowe schody, są nowe, estetyczne miejsca do siedzenia, nasadzono sporo zieleni, jest mini scena, przed którą półkoliście ustawiono ławki, co umożliwi wiosną i latem organizację imprez kulturalnych.
Planuje się, aby kolejna taka tężnia powstała w parku Piaskówka, w sąsiedztwie tamtejszego stawu.