- Wciąż sercem i najważniejszą częścią Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest konkurs główny, czyli rywalizacja o Grand Prix Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Będziemy mieli oczywiście jury profesjonalne, które w tym roku, w przeciwieństwie do roku ubiegłego i tych wszystkich pandemicznych ograniczeń pojawi się w Tarnowie. Jury będzie pracowało przez większość czasu zdalnie, natomiast postanowiliśmy, że chcemy jurorów zaprosić na obrady już tutaj do Tarnowa. Także, tutaj wszyscy się spotkają, podejmą decyzję i będą z nami już do końca festiwalu, czyli do gali wręczenia nagród. Przewodniczącym jury, to jak już państwo wiecie, ponieważ już tę informację publikowaliśmy, będzie Wojciech Marczewski, postać, której myślę, że nie trzeba przedstawiać, chociażby dlatego, ze to nas laureat z roku poprzedniego, laureat nagrody za całokształt - mówił Kuba Armata, Dyrektor Artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
36. Tarnowska Nagroda Filmowa rozpocznie się 27 maja i potrwa aż do 4 czerwca. Podczas tych dni oprócz projekcji filmów zaplanowano szereg także wydarzeń kulturalnych.
- Pierwsze z nich, już pierwszego dnia festiwalu - 27.05 i to będzie dosyć nietypowa propozycja teatru ruchu, scena ruchu i przedstawienie zatytułowane "Echa, przedstawienie bardzo specyficzne, wyreżyserowane i przedstawione specjalnym językiem podejmujące tematy, które niestety przez konflikt wojenny w Ukrainie zrobiły się trochę bardziej bliskie nam. Tematyta pozostawienia, tematy migracji, stąd tez nazwa teatru. Kolejnego dnia - 28.05 na scenie w amfiteatrze pojawi się znakomita, rewelacyjna Monika Bożym, którą już mieliśmy okazję gościć w innym składzie, w zasadzie w pełnym składzie muzycznym podczas naszego festiwalu kilka lat temu. Ale teraz bardzo nietypowy projekt: Monika Bożym - śpiewa stare piosenki. 01.06 mamy kolejne wydarzenia teatralne w amfiteatrze i to będzie wspaniała przygoda, myślę dla najmłodszych naszych widzów. Jest taki Teatr Kultureska, który tutaj gościł także w Tarnowie na festiwalu teatralnym "Talia", który przygotowuje specjalne widowisko dla dzieci. I także w tym roku, podczas gali wręczenia nagród wystąpi Kwintet Kameralistów Śląskich, zagrają wspaniałe przeboje muzyki filmowej, także utwory Krzysztofa Komedy, Kazaneckiego, Kilara. Dwa spektakle teatralne i dwa koncerty - na inaugurację Monika Bożym, na zakończenie Kwintet Kameralistów Śląskich z muzyką filmową - objaśnił Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Wszystkie zaplanowane wydarzenia w ramach Tarnowskiej Nagrody Filmowej nie mogłyby się odbyć gdyby nie ogromne zaangażowanie pracowników Tarnowskiego Centrum Kultury, którzy stosowali specjalne wnioski do odpowiednich instytucji w celu uzyskania dofinansowań ze źródeł zewnętrznych.
- W tym roku przewidujemy, że budżet ten się zamknie kwotą około 300 000 zł, w związku z tym dofinansowanie jest zarówno z naszych środków własnych, w tym jeszcze z wpływów, ale także ze środków zewnętrznych, w tym ze środków publicznych, takie jak: dotacje Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej czy Urzędu Miasta Tarnowa. Łącznie można powiedzieć, ze środki zewnętrzne stanowią 70% naszego budżetu. Natomiast nasze środki własne i wpływowe około 30% - dodała Anna Grygiel, Dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Dodajmy, że miejscami festiwalowymi tradycyjnie będzie Kino Marzenie, Amfiteatr Letni w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury oraz w gościnnych progach Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.