- W kongresie weźmie udział około 160-170 osób. To są osoby absolutnie eksperckie. Staraliśmy się aby ta ich tarnowska wyprawa była wyprawą po debatę, po tworzenie rekomendacji, które skrzętnie spiszemy i powstanie w wyniku kongresu specjalny z rekomendacjami, które przekażemy władzom centralnym - wyjaśniał Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".
W trakcie spotkania debata będzie dotyczyć programu rozwoju kompetencji cyfrowych. Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" oraz eksperci, którzy spotkają się w Tarnowie będą szukać najlepszych rozwiązań podnoszenia tychże kompetencji.
- Ostatni raport NIK-u, który został ogłoszony trzy dni temu podkreślą słabości Polski na tym polu, aczkolwiek nie są to słabości nieodwracalne. Polska spadła w rankingu DESI w zakresie kapitału ludzkiego, a więc właśnie kompetencji z 22 miejsca, które piastowała od 2019 roku na 24 miejsce, więc jest 24 krajem na 27 mierzonych - dodawał prezes zarządu Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".
Wśród głównych tematów spotkania znalazły się takie zagadnienia jak: zapewnienie wykwalifikowanych kard informatycznych dla przemysł 4.0., transformacja cyfrowa szkół, rola samorządów w rozwoju kompetencji cyfrowych mieszkańców oraz zapewnienie skutecznego modelu szkoleń w całym kraju. - To spotkanie będzie taką naradą państwową, takim spotkanie w interesie państwa - dodawał Krzysztof Głomb.
Udział w nim wezmą przedstawiciele władz centralnych, samorządowy, NGO-sy. DO Tarnowa przyjedzie również Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. cyfryzacji. III Kongres Kompetencji Przyszłości odbędzie się w dniach 5-69 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce.