Do tej pory takie dane nie były upubliczniane. Nie wiadomo było, jakie pensje mają rektorzy uczelni publicznych. Niedawno zapytała o to posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer. Skierowała interpelację do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort przygotował obszerne wyjaśnienia i przedstawił listę uczelni i zarobków.
Ministerstwo wyjaśnia, że to minister, na wniosek rady uczelni, ustala wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny rektora nadzorowanej uczelni publicznej
„Wynagrodzenie zasadnicze rektora uczelni publicznej ustalane jest z uwzględnieniem wynagrodzeń pracowników tej uczelni, tj. nie może być wyższe niż 300 proc. średniego wynagrodzenia zasadniczego osób zatrudnionych na stanowisku, na którym zatrudniony jest rektor, obliczanego na podstawie średniego wynagrodzenia za rok kalendarzowy poprzedzający rok wyboru rektora. Natomiast, wysokość dodatku funkcyjnego nie może przekroczyć 100 proc. wynagrodzenia profesora, tj. 6410 zł (…)” – czytamy w piśmie.
Ministerstwo dodaje, że przy ustalaniu wynagrodzeń rektorów w kadencji 2020-2024 przyjęte zostały nowe, jednolite kryteria. Nie ma już zasady, że nowo wybrany rektor zarabia tyle samo, co jego poprzednik. Wprowadzono zasadę, że podstawa wynagrodzenia zasadniczego będzie wynosiła 150 proc. średniego wynagrodzenia zasadniczego osób zatrudnionych na stanowisku, na którym zatrudniony jest rektor w danej uczelni.
„Powiązanie wynagrodzenia zasadniczego rektora z powyższym średnim wynagrodzeniem w uczelni stanowi element urealniający wysokość wynagrodzenia zasadniczego rektora z wysokościami wynagrodzeń zasadniczych osób zatrudnionych na stanowisku, na którym zatrudniony jest rektor w danej uczelni. Zatem jeżeli w uczelni średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na tym stanowisku co rektor było wysokie, znalazło to swoje odzwierciedlenie w ustalonym przez ministra wynagrodzeniu zasadniczym rektora” – wyjaśnia resort.
Ile zatem zarabiają rektorzy? Przedstawiona przez ministerstwo lista liczy 92 pozycje. Są na niej najbardziej znane uczelnie, jak Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński, a także te mniej popularne – Akademia Zamojska albo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu. Podane są także nazwiska obecnych rektorów oraz ich poprzedników.
Lista znajduje się w tym miejscu.
Przykładowe zarobki (brutto)
- Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu, dr inż. Jarosław Niedojadło – 23 064 zł
- Akademia Górniczo‐Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. dr. hab. inż. Jerzy Lis – 43 483 zł
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dr hab. Andrzej Rokita – 34 749 zł
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil – 18 301 zł
- Politechnika Warszawska, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba – 39 497 zł
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska – 36 346 zł
- Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Alojzy Nowak – 36 296 zł