- Bardzo cieszymy się, że olimpiada ta od prawie 24 lat odbywa się właśnie w Zespole Szkół Technicznych, z krótką przerwę na pandemię. Zawsze gościliśmy uczestników tej olimpiady. A olimpiada przede wszystkim na celu podnosić jakość i dbałość o zdrowie nas wszystkich – wyjaśniał Jacek Różycki, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie.
Reprezentacje trzech szkół, które dotarły do finału olimpiady mu siały wykazać się wiedzą teoretyczną jak i praktyczną. Wśród pytań, na które musieli odpowiedzieć były zarówno te o historię jak i działalność PCK, sprawdzano też podstawową wiedzę medyczną i umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.
- Chcemy po prostu promować idee czerwonokrzyskie wszystkie w oparciu o siedem podstawowych, fundamentalnych zasad Polskiego Czerwonego Krzyża. Tymi zasadami jest: humanitaryzm, bezstronność, niezależność, neutralność, powszechność, jedność. Także nasze działania są oparte właśnie na tych fundamentalnych podstawach Polskiego Czerwonego Krzyża i ta siódma zasada, o której nie powiedziałem to jest dobrowolność – opisywał Stefan Wrona, prezes rejonowego oddziału PCK w Tarnowie.
Polski Czerwony Krzyż najczęściej kojarzy się z pomocą humanitarną, ale też honorowym krwiodawstwem. - Do takich kluczowych naszych zadań należy honorowe krwiodawstwo, promocja zdrowia, pomoc w nagłych wypadkach przedmedycznych, co właśnie m.in. na olimpiadzie będzie realizowane. Oprócz teorii należy mieć umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej – dodawał Stefan Wrona.
Te idee przyświecają też szkolnemu kołu PCK w ZST. - My mamy w szkole koło PCK. To koło bardzo aktywnie działa. Mamy również honorowych krwiodawców, z czego jesteśmy niezwykle dumni i zadowoleni. Wspierają oni oddawanie krwi dla osób potrzebujących jedynego elementu, którego nie da się zastąpić żadną inną syntetyczną mieszanką. To jest wspaniała rzecz. Staramy się wszystkie te osoby i nauczycieli współpracujących jak najbardziej dowartościowywać, aby nie zabrakło im zapału i chęci w organizacji tych zadań – wyjaśniał dyrektor ZST w Tarnowie.
Dodajmy, że w trakcie finału olimpiady uczniów oceniało jury. W wydarzeniu wzięła też udział młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach, która mogła uczyć się słuchając i przyglądając się swoim kolegom i koleżankom.
Na inaugurację wydarzenia wystąpił szkolny zespół muzyczny.