- Jako Akademia Nauk Stosowanych będziemy w dalszym ciągu koncentrować się na kształceniu praktycznym. Wszystkie kierunki, które są realizowane na naszej uczelni, to są kierunki praktyczne. Współpracujemy z wieloma interesariuszami wewnętrznymi, wieloma podmiotami gospodarczym, instytucjami. Zatrudniamy wielu praktyków, po to aby mogli przekazywać studentom wiedzę stosowaną później w zawodzie - mówiła Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Nauk Stosowanych.
Zmiana statusu oznacza między innymi takie możliwości jak prowadzenia kierunków nauczycielskich bez konieczności posiadania tzw. patronów.
- Do tej pory zgodnie z ustawą o prawo szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 roku mieliśmy prawo uzyskać pozwolenie na prowadzenie studiów przygotowujących studentów do wykonywania zawodu nauczyciela, nie mniej jednak tylko i wyłącznie jeśli podpisaliśmy porozumienie. Porozumienie to mogliśmy podpisać z uczelnią, która w danej dyscyplinie posiadała naukową A+, bądź B+ - tłumaczyła Małgorzata Martowicz, prorektor d. studenckich i dydaktyki ANS.
- Nie mówimy stop naszym działaniom, cały czas myślimy o uruchamianiu nowych kierunków, pewnie Państwo już tam coś słyszeliście, składamy wnioski o studia jednolite magisterskie z psychologii, jednolite magisterskie z prawa, mam nadzieje, że dostaniemy pozytywną opinię. No i to, co krąży po Tarnowie jest prawdą - przygotowujemy się do uruchomienia studiów na wydziale lekarskim - dodała Małgorzata Kołpa.
Uczelnia zmianę statusu traktuje jako szanse na jeszcze większy rozwój. Potwierdza to fakt, że coraz częściej można zauważyć rozszerzoną współpracę z nowymi firmami i instytucjami.
- W tym roku, po raz pierwszy w historii naszej uczelni złożyliśmy do ministerstwa wniosek o przyznanie kategorii naukowej w dwóch dyscyplinach, to są dwie dyscypliny, jedna jest właśnie bardzo związana z tym obszarem politechnicznym nauk ścisłych, dyscyplina to jest automatyka, elektronika i elektrotechnika. A druga dyscyplina są to sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Nie ukrywam, że liczymy nie tylko na przetarcie szlaków, ale i na pozytywnych ocen, które nam dadzą jeszcze dodatkową trampolinę, do tego aby zdobywać projekty już oficjalnie, jako akademia - wyjaśnił Rafał Kurczab, prorektor ds. nauki i rozwoju ANS.
ANS w Tarnowie jest jedną z sześciu Publicznych Uczelni Zawodowych, które jako pierwsze spełniły wszystkie kryteria i mogły zmienić swój status.