Jak działa opornik?
Rezystor zbudowany jest z materiału oporowego, który pokryty jest warstwą izolacyjną. Każdy opornik ma dwa wyprowadzenia, pozwalające połączyć go z układem elektrycznym. Materiał oporowy może być wykonany z różnych tworzyw. Wpływa on na parametry rezystora.
Opornik elektryczny działa zgodnie z prawem Ohma. Podczas przepływu prądu zamienia energię elektryczną w ciepło.
Istnieje 6 typów rezystorów.
- Rezystory drutowe (precyzyjne) – składają się z drutu nawiniętego na korpus z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Charakteryzuje się dużą stabilnością i odpornością na wyładowania. Ich wadą jest jednak niska wytrzymałość temperaturowa.
- Rezystory foliowe – składają się z foli powstałej ze stopu metali, umieszczonej na ceramicznym podłożu. Rezystory tego typu znane są z doskonałych parametrów.
- Rezystory węglowe – rodzaj rezystorów warstwowych. Warstwa rezystancyjna wykonana jest z węgla i w procesie naparowania naniesiona na rurkę ceramiczną. Parametry takiego rezystora zależne są od grubości warstwy węglowej.
- Rezystory metalowe – kolejny rodzaj rezystorów warstwowych. Materiałem oporowym są w nich stopy metali naniesione na ceramiczne podłoże. Tak jak w rezystorach węglowych ich parametry zależne są od grubości warstwy rezystancyjnej.
- Rezystory mocy – ich głównym zadaniem jest odprowadzenie ciepła. Charakteryzują się wydzielaniem bardzo dużej mocy. Ich budowa zazwyczaj bazuje na rezystorze drutowym zamkniętym w obudowie.
- Rezystory bezpiecznikowe – ich działanie jest takie samo jak bezpiecznika, czyli ochrona obwodu elektrycznego.
Opornik – zastosowanie
Rezystory znajdziesz w każdym urządzeniu, którego używasz w domu. Niezależnie czy jest to suszarka, radio, czy zmywarka – każde z tych urządzeń, poza oczywistymi częściami, zawiera też opornik. Główne zastosowanie oporników w urządzeniach elektrycznych to:
- zabezpieczenie przed przeciążeniem;
- zmniejszanie napięcia elektrycznego;
- regulacja parametrów urządzenia;
- wytwarzanie ciepła.
Co to oznacza? Opornik odpowiada np. za regulację głośności, zmianę natężenia światła, regulację siły nawiewu. Dzięki rezystorowi nagrzewa się piekarnik elektryczny czy podgrzewa blat drukarki 3D.
Skorzystaj z oferty sklepu TME.eu. Nasi doradcy odpowiedzą na każde pytanie. Przyjdź do nas lub napisz przez formularz kontaktowy umieszczony w sekcji „Kontakt”.