- Jeżeli chodzi o pierwszy materiał – ten niepodległościowy – to jest taki nieco bardziej na zachód i brzeskie tło trylogii niepodległościowej, którą kiedyś zrobiłem dla Tarnowa, ona się składała z trzech części: "Łowczówek 14", "Operacja 15" i "Niepodległość 18" i pokazywała zabiegi tarnowian, pierwszego niepodległego miasta, żeby tę niepodległość odzyskać. Okazuje się, że sporo również działo się w Brzesku i właśnie powstał też taki film o ziemi brzeskiej. Jeżeli chodzi o Karabach to mój niegdysiejszy radiowy kolega Paweł Krysa jeździł m.in. do Karabachu, do Armenii w tamten rejon świata, organizował tam wyprawy i w związku z tym właśnie taka tematyka. Ostatni film - tutaj jubileusz stał się przyczynkiem do tego by zrealizować ten materiał – zdradzał Marek Kołdras.
Dwie z trzech wyświetlanych produkcji widzowie mogli obejrzeć premierowo. Pierwszy obraz np. "Brzeskie drogi do niepodległości" był już prezentowany wcześniej.
Wieczór Filmowy z dokumentem odbył się w brzeskiej bibliotece.
- Wieczór Filmowy z dokumentem organizujemy wspólnie ze Studiem.pl już po raz trzeci. Jest to jedno z najważniejszych, które mamy w brzeskiej bibliotece. Dlaczego Wieczór z dokumentem i jeszcze filmowy? Dlatego, że za każdym razem mówimy o historii, o historii naszej małej ojczyzny – tej bliższej i tej dalszej, a to bardzo ważna sprawa – mówiła Karina Legutek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.
Wieczór Filmowy z dokumentem poprowadziła dziennikarka Dorota Kunc. Na sali pojawiło się wielu mieszkańców Brzeska, ale i okolic. Byli przedstawiciele władz samorządowych oraz ludzie kultury i pasjonaci historii.