Jeśli chcesz alternatywy (lub uzupełnienia), istnieje wiele opcji, takich jak mleko modyfikowane, np. Mleko Bebilon, które może dostarczyć im cennych składników odżywczych!
Karmienie piersią noworodka może być trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Gdy ilość mleka w organizmie jest zbyt mała lub gdy potrzebujesz odpocząć, w grę może wchodzić karmienie mieszane – oznacza to podawanie dziecku mieszanki w innych porach niż karmienia piersią. Może to być pomocne w uzupełnieniu kalorii, kiedy dziecko karmione jedynie piersią, nie dojada!
Jak często je niemowlę?
Choć szkoły są różne, najczęściej uznaje się, że dziecko powinno jeść tak częśto, jak często jest głodne. Należy więc je obserwować. Zazwyczaj dzieci mają apetyt na około 7–8 posiłków w pierwszych tygodniach życia, ale niektóre mogą preferować mniejsze porcje przy częstszych karmieniach. Dla noworodków, które karmione są piersią na żądanie w nocy lub podczas dziennych drzemek, ta metoda ma sens, ponieważ nie ma silniejszego pokarmu niż mleko matki, ale nie powinna być wywierana na nie presja, jeśli będą chciały jeść rzadziej!
O czym pamiętać, karmiąc butelką?
Jeśli decydujesz się na karmienie mlekiem modyfikowanym, musisz wiedzieć, jak prawidło posługiwać się butelką, aby dziecko było w pełni bezpieczne. Trzymaj dziecko, a nie butelkę, podczas karmienia i upewnij się, że otwór smoczka jest wystarczająco duży. Jeśli jest on zbyt duży, dziecko może zadławić się mlekiem szybko napływającym do ust. Jeśli zbyt mały – dziecko może mieć problem z ssaniem.
Najlepszym przyjacielem nowego rodzica jest butelka. Kiedy karmisz swoje dziecko, trzymaj je w ramionach, aby mogło zaspokoić nie tylko fizyczny głód, ale również potrzebę czułości i bliskości – noworodek potrzebuje jej szczególnie, dlatego taki kontakt z matką jest bardzo ważny, bez względu na to jak karmisz. Aby karmienie przebiegło pomyślnie, należy podnieść dziecko, w przeciwnym razie, leżąc płasko, niemowlę może zadławić się pokarmem, a to duże niebezpieczeństwo. Unikaj karmienia na leżąco.
W miarę jak dziecko rośnie, liczba posiłków, które przyjmuje, zmniejsza się, a jeden główny posiłek bardziej je satysfakcjonuje. Do tego czasu dziecko je częściej, wybraną przez mamę metodą.