Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Kiedy zwrot towaru, a kiedy reklamacja? Lepiej znać swoje prawa

Za małe buty kupione przez internet, wadliwie działająca suszarka albo źle zamontowane rolety okienne. Z każdym takim przypadkiem można sobie poradzić. Trzeba jednak znać prawa przysługujące konsumentom.
Kiedy zwrot towaru, a kiedy reklamacja? Lepiej znać swoje prawa

Autor: iStock

Dokonując zakupów lub korzystając z usług, może się zdarzyć, że ktoś nabędzie wadliwą rzecz albo nie będzie zadowolony z czyjegoś świadczenia. Zapewne wielu osobom zdarzyło się wejść w posiadanie jakiegoś produktu, który szybko się popsuł. Są i tacy, którzy po prostu rozmyślili się po zakupie. Podobnych przypadków można wymienić wiele, a każdy z nich dotyczy naszych praw zakupowych. Określają je stosowne przepisy i ustawy, a na ich straży stoi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie należy wymagać od każdego, aby dokładnie znał obowiązujące w tym zakresie prawo. Szczególnie jeśli co jakiś czas przepisy się zmieniają. Nie wszyscy muszą je śledzić i wiedzieć np. że np. od 2020 roku obowiązuje zakaz zawierania umów na dostawę gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa. Czyli jeżeli taki dokument został podpisany w domu klienta, to jest on z mocy prawa nieważny. To tylko jeden z przykładów praw konsumenta, a dobrze jest poznać te podstawowe.

Rękojmia

To podstawowa zasada panująca na rynku. Dotyczy ona wszystkich towarów konsumpcyjnych, czyli rzeczy ruchomych – od butów po samochody. Rękojmia to odpowiedzialność producenta za towar. Na tej podstawie można złożyć reklamację jeżeli produkt jest wadliwy.

Wada fizyczna występuje wówczas, gdy rzecz:

  • nie ma właściwości, które mieć powinna (np. gdy telefon przerywa połączenia),
  • nie ma właściwości, o których kupujący został zapewniony przez sprzedawcę lub reklamę (może się okazać, że jakiś preparat nie leczy danego schorzenia),
  • nie nadaje się do celu, w jakim ma być używana. (np. zegarek wodoodporny tylko do pewnej głębokości, a kupujący informował sprzedawcę, że ma zamiar z tym przedmiotem schodzić pod wodę niżej),
  • jest niekompletna (np. brakuje kabla zasilającego do laptopa).
     

Wada prawna występuje gdy rzecz:

  • pochodzi z kradzieży,
  • inna osoba ma do niej prawa np. na zasadzie pierwokupu,
  • została zabezpieczona w postępowaniu karnym jako dowód w sprawie.

Kierując się tymi zasadami, towar można zwrócić, żądać wymiany lub naprawy a nawet odstąpić od umowy. W dwóch pierwszych przypadkach sprzedawca może odmówić (np. jeżeli naprawa okazałaby się za droga). W takiej sytuacji klient powinien otrzymać inne propozycje. Może to być obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy. Co do wymiany lub naprawy, to nie ma w przepisach określonego czasu, w jakim musi się to stać. Jeżeli jednak ten okres się przedłuża, a sprzedawca jest bezczynny, klient może odstąpić od umowy. Prawo do rękojmi obowiązuje dwa lata od zakupu (formalnie „wydania”) towaru. Chyba że zostanie udowodnione, że sprzedawca wiedział o wadzie i ją zataił. Wówczas nie ma wskazanego okresu. Rękojmia nie funkcjonuje w sytuacji, gdy klient został o usterce poinformowany.

Reklamacja

Aby móc skorzystać z którejś, wyżej wymienionych możliwości, klient musi formalnie zareklamować towar. Można rzecz zanieść do sklepu lub ją odesłać. W każdym przypadku warto uzyskać dowód, że do tego doszło. Aby dokonać reklamacji, nie trzeba mieć paragonu. Dobrze jednak posiadać jakiś dowód zakupu. Może być nim np. wyciąg z karty płatniczej, maile świadczące o transakcji, a nawet świadkowie.

Na rozpatrzenie reklamacji jest 14 dni. Po tym czasie sprzedawca musi przedstawić klientowi swoją decyzję oraz działania. Może to być wymiana, naprawa, obniżenie ceny, odstąpienie od umowy. „Przez rozpatrzenie reklamacji należy rozumieć możliwość zapoznania się konsumenta ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Nie jest więc wystarczające wysłanie przez sprzedawcę odpowiedzi na reklamację przed upływem 14 dni, jeżeli dojdzie ona do konsumenta po upływie tego terminu.” - uczula UOKiK i dodaje, że wszelkie koszty ponosi sprzedawca. Eksperci tłumaczą także, że przyjęcie reklamacji i np. dokonanie naprawy nie przedłuża prawa rękojmi.

Gwarancja

O ile rękojmia to termin i zasada prawna, to gwarancja wynika z wyłącznej woli sprzedającego i to on określa czas jej trwania. Jeżeli jednak przedsiębiorca informuje, że udziela takiego zabezpieczenia, ale nie wskazuje okresu, to przyjmuje się, że są to dwa lata. Jest jeszcze jeden, ważny aspekt różniący tę formę od rękojmi. „Jeśli gwarant wymienił wadliwy produkt na nowy lub dokonał istotnych napraw,
termin gwarancji biegnie od nowa od momentu dostarczenia klientowi wymienionej lub naprawionej rzeczy.” - informuje UOKiK.

Gwarant nie musi naprawiać rzeczy. Sam określa, w jaki sposób postępuje przy zgłoszeniu zastrzeżeń. Może to być zwrot pieniędzy, wymiana produktu, a nawet zapewnienie innych usług, jak bezpłatne holowanie samochodu w przypadku awarii. Zapoznając się z zasadami gwarancji, warto zwrócić na to uwagę. Podobnie jak na różnego rodzaju wyłączenia, bo może się okazać np., że przedsiębiorca nie podejmie się naprawy, jeżeli klient wcześniej sam próbował usunąć wadę. Może także dojść do sytuacji, że konsument spotka się odmową, gdy zainstalował w popsutym telefonie
oprogramowanie inne niż dostarczone przez producenta. Naprawa czy wymiana rzeczy następuje w terminie, jaki zadeklarowała firma w oświadczeniu gwarancyjnym. Jeżeli nie jest on podany, to przyjmuje się, że jest to 14 dni.

UOKiK tłumaczy jeszcze: „Przyznane z tytułu gwarancji uprawnienia są niezależne od uprawnień wskazanych w rękojmi. Oznacza to, że w przypadku nieuwzględnienia żądań konsumenta w ramach jednej ze wskazanych podstaw, ma on prawo do dochodzenia roszczeń na podstawie drugiej dostępnej podstawy – np. w przypadku nieuwzględnienia reklamacji z tytułu gwarancji, konsument może złożyć reklamację z tytułu rękojmi”.

Zwrot towaru

Mechanizm konsumencki występuje w wyżej przytoczonych przykładach, ale funkcjonuje także niezależnie od rękojmi i gwarancji. Można zwrócić towar nawet niewadliwy, ale nie zawsze i nie wszędzie. Polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości w przypadku rzeczy zakupionej w sklepie stacjonarnym. Może do tego dojść, ale jest to wyłącznie dobra wola sprzedawcy i to on wskazuje zasady zwrotu (posiadanie paragonu czy termin). Inaczej jest w przypadku zakupów przez internet lub poza siedzibą przedsiębiorstwa – np. na pokazie w hotelu. „Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni.” - informuje UOKiK. Korzystając z takiego rozwiązania, nie trzeba podawać powodów swego działania. Można oddać buty, które się nie spodobały, a sprzedawca nie musi poznać motywacji kupującego.

Przepisów chroniących konsumentów jest w Polsce bardzo dużo. Wśród nich znajduje się np. zasada, że za produkt w sklepie płaci się zgodnie z ceną podaną na półce, a nie wyświetloną przy kasie (może być wyższa). W takiej sytuacji sprzedawca musi wydać rzecz taniej. Wszelkie nieprawidłowości, na jakie może się natknąć, robiąc zakupy lub korzystając z usług, należy zgłaszać do miejskich rzeczników praw konsumentów, UOKiK lub Inspekcji Handlowej.

Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! Konsultacje genealogiczne Konsultacje genealogiczne Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na ostatnie w tym roku konsultacje genealogiczne, które odbędą się w sobotę 7 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-13:00 w Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie (ul. Krakowska 4, I piętro).Członkowie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej będą do dyspozycji wszystkich, którzy interesują się genealogią i potrzebują porady i wsparcia w badaniu historii swojej rodziny. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone w poszukiwaniach przodków i odtwarzaniu historii rodzinnych.Konsultacje są bezpłatne.
Reklama
Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Data dodania artykułu: 19.11.2024 10:01Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Opel dachował w Ryglicach, poszkodowani trafili do szpitala Opel dachował w Ryglicach, poszkodowani trafili do szpitala Data dodania artykułu: 09.11.2024 09:38
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama