Pistolet czarnoprochowy, czy inaczej pisząc broń czarnoprochowa, ładowany jest odprzodowo. Tego rodzaju pistolet wykorzystuje historyczną technologię broni palnej, a ta, jak wiemy z lekcji historii, polega na ręcznym ładowaniu amunicji i czarnego prochu do lufy.
Pistolet czarnoprochowy daje również kontrolę nad ilością używanego prochu i sposobem wytwarzania pocisków. To czyni je tańszymi w strzelaniu niż współczesna broń palna, a przez to, że ładuje się je od przodu, nie są prawnie uważane za broń palną. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku, ponieważ to, że nie wymaga ona pozwolenia, nie powoduje automatycznie, że nie jest groźna. Taką bronią można zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym.
Polowanie: zasięg i prędkość
A czy można polować za pomocą broni czarnoprochowej? Tak. Polowanie z pistoletem czarnoprochowym może w rzeczywistości przedłużyć sezon polowań, ale zależy to od prawa panującego w danym kraju lub województwie. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i ściśle trzymać się wszelkich terminów związanych z polowaniem na daną zwierzynę. A co z amunicją?
Amunicja porusza się z o wiele mniejszą prędkością, więc zasięg polowania wynosi około 80-90 metrów lub mniej, co zmusza Cię do bycia lepszym strzelcem. Łowcy kochający broń czarnoprochową i taki sposób polowania. Są z tego dumni, ponieważ prowadzą swego rodzaju grę, która polega na ich osobistych umiejętnościach podchodzenia do zwierzyny i jej śledzenia, zamiast opierać się na skuteczności nowoczesnej i drogiej broni palnej.
A jak zdobyć zapasy, takie jak amunicja i proch? Bardzo łatwo: dostaniejsz je w każdym sklepie z bronią, internetowym oraz stacjonarnym. Jedyną rzeczą, którą musisz kupić osobno, jest proszek, który można znaleźć w lokalnym sklepie np. z militariami.
Zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy z czarnym prochem
Po pierwsze, nie pal papierosów w pobliżu czarnego prochu lub broni. Zaznacz swój „wycior”, aby pokazać, gdzie będzie siedział na lufie, gdy broń jest załadowana. W ten sposób możesz mieć pewność, że ładunek jest prawidłowo osadzony — możesz również dodatkowo sprawdzić, czy broń nie została już załadowana. Po drugie, używaj tylko czarnego prochu lub pirodeksu, a nie czarnego prochu bezdymnego, który może uszkodzić broń. Jeśli broń nie wystrzeli, trzymaj ją skierowaną do dołu, przygotowując się do ostrzału lub opóźnionego strzału. A po trzecie, dokładnie wyczyść broń po każdym strzale. Czarny proszek powoduje ciężką korozję i nagromadzenie się brudu, co może uszkodzić broń lub, co gorsza, spowodować ciężką do usunięcia przeszkodę lub w najgorszym wypadku eksplozję.
Uwaga: ciekawostka! Żołnierze w XVIII wieku używali papierowych „nabojów”, które zawierały zarówno proch, jak i pociski, aby ułatwić ich ładowanie. Dzisiaj plastikowe „szybkoładowarki” robią prawie to samo: plastikowa tuba mieści pocisk, ładunek główny i proszek błyskowy.