- Cieszę się bardzo, że właśnie w takich szczegółach – być może nie do końca zrozumiałych dla wszystkich – dbamy właśnie o to, aby to żywienie kliniczne było na odpowiednim poziomie – mówiła dyrektor szpitala Anna Czech.
Leczenie żywieniowe w szpitalu jest dostępne dla każdego pacjenta ze wskazaniami. Najczęstszą grupą są osoby z chorobami onkologicznymi, ale też starsi i pacjenci po przebytych zabiegach znajdujący się w stanie ciężkim. Żywienie kliniczne polega na podawaniu odpowiednich dawek substancji odżywczych w postaci płynnych diet.
- Polega na stosowaniu specjalnych składników aminokwasów, białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin, pierwiastków śladowych, niezbędnych substancji, których potrzebujemy w postaci albo doustnej, albo specjalnych dostępów do przewodu pokarmowego – wyjaśniała lek. Marzena Pietras, kierownik zespołu żywieniowego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.
Certyfikat, który otrzymał szpital im. św. Łukasza przyznawany jest na dwa lata. Celem programu jest upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.