Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Drugi czempionat koni arabskich w mieście Sanguszków

Drugi czempionat koni arabskich w mieście Sanguszków

Kategoria:

Końcówka czerwca 2024 r. upłynie w Tarnowie pod znakiem koni czystej krwi. Polski Związek Hodowców Koni Arabskich po raz drugi organizuje w Klikowskiej Ostoi Polskich Koni pokaz koni arabskich. Partnerem tegorocznej edycji jest katarski Global Champions Arabians Tour, a wśród patronów honorowych wydarzenia jest spadkobierca książąt Sanguszków.

Do Tarnowa do Klikowskiej Ostoi Polskich Koni, na terenie zabytkowego dawnego Stada Ogierów Klikowa, powraca „All-Polish Arabian Horse Championship”, pokaz koni arabskich klasy B afiliowany przez Europejską Organizację Konia Arabskiego ECAHO. Po ubiegłorocznym sukcesie wydarzenia organizatorzy poszerzyli jego formułę o międzynarodowy kurs dla członków komisji dyscyplinarnych na pokazach koni i ogólnopolskie zawody w sportowych rajdach konnych na trzech dystansach 20, 40 i 80 km. Tym samym PZHKA połączy pokazy z edukacją i sportem. W trakcie pokazu przeprowadzona zostanie również aukcja charytatywna na rzecz placówki domu dziecka „Słoneczny Dom”.

Reaktywowany pokaz

Pokaz w swojej pierwotnej lokalizacji, lotniska Aeroklubu w Radomiu, powstał latem 2016 r. i od samego początku cieszył się dużą popularnością wśród hodowców koni arabskich w Polsce. W 2020 r. w związku z pandemią została odwołana jego 5. edycja. Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich wpadł pod koniec 2022 r. na pomysł, aby reaktywować pokaz w wyjątkowej lokalizacji, a w pierwszy weekend lipca ub. r. udało nam się ten cel zrealizować – mówi Mateusz Leniewicz-Jaworski, Prezes PZHKA. – Stanisława Redestowicza, pomysłodawcę radomskiego pokazu i doświadczonego hodowcę zarazem, w uznaniu jego zasług nagrodziliśmy Arabskim Prometeuszem. To nasza autorska nagroda, którą chcemy wyróżniać polskie osobistości świata koni arabskich.

Udział w pokazie mogą brać konie arabskie zarejestrowane w PASB, Polskiej Księdze Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi, a rywalizować będą ze sobą w czternastu klasach – sześciu dla klaczy i siedmiu dla ogierów w zależności od wieku, klasie wałachów i klasie dla prezenterów amatorów. Konie będą oceniane indywidualnie przez międzynarodowy panel sędziowski pod względem typu, urody, poprawności budowy i ruchu. W trakcie pokazu przewidziane są także dwie klasy pod siodłem – Polski Strój Historyczny oraz Tradycyjny Strój Arabski, który oceni polsko-australijski tandem sędziów.

Więcej niż pokaz koni

Na fali zeszłorocznego sukcesu postanowiliśmy poszerzyć formułę naszego wydarzenia. W poprzedzający pokaz piątek odbędą się Ogólnopolskie Zawody CEN w Sportowych Rajdach Konnych przygotowane w porozumieniu z Polskim Związkiem Jeździeckim, znane na świecie pod nazwą „endurance”, czyli wytrzymałość albo hart ducha. Jeźdźcy i konie będą ze sobą rywalizować na odcinkach długości 20, 40 i 80 kilometrów. 20-kilometrowa pętla trasy rajdów prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec i łączy Klikową z Ilkowicami, a w zależności od wybranego odcinka jeźdźcy będą musieli pokonać pętlę do czterech razy – tłumaczy Tomasz Tarczyński, Członek Zarządu PZHKA.

Na czwartek i piątek przed rozpoczęciem pokazu zaplanowano także kurs na członków komisji dyscyplinarnych, który poprowadzą doświadczeni praktycy. Po zdanym egzaminie teoretycznym początkujących adeptów zobaczymy na pokazie, który będzie stanowił część praktyczną kursu i egzamin w jednym. Co więcej, w Tarnowie nie zabraknie praktykantów sędziowskich, którzy w Polsce pragną zdobywać szlify w sędziowaniu koni.

W trakcie pokazu podobnie jak przed rokiem przeprowadzona zostanie również aukcja charytatywna. W ubiegłym roku podczas licytacji trzech tzw. stanówek (prawem do pokrycia klaczy wybranym ogierem) PZHKA zebrał na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Tarnowie łączną kwotę 17.250€, czyli równowartość prawie PLN 76,5 tys. Ponadto wychowankowie Placówki zostali zaproszeni przez właścicieli podtarnowskiej stadniny Klikowa Arabians Stud na specjalne lekcje poświęcone historii, tradycjom i hodowli koni arabskich w Polsce. W tym roku do wylicytowania będzie pięć stanówek i dwa dzieła sztuki.

W kraju i za granicą

Przy okazji pokazu chcemy rozsławić miasto Tarnów, które jest jedną z małopolskich pereł. Po raz drugi swoimi patronatami wsparli nas Prezydent Tarnowa i Marszałek Małopolski, którzy ufundowali puchary dla najlepszej klaczy i najlepszego ogiera. Ponadto książę Paweł François Roman Sanguszko, spadkobierca tarnowskich magnatów i nasz honorowy patron, zasponsoruje puchar dla najwyżej ocenionego konia pokazu – dodaje Marek Błaszkiewicz, Członek Zarządu PZHKA. – Z kolei nagrody finansowe sponsoruje nasz partner Global Champions Arabians Tour, który jest cyklem najważniejszych w tej chwili pokazów koni arabskich na świecie (suma angród 17.000.000 Euro), sponsorowanych przez rodzinę królewską z Kataru.

W pierwszej połowie czerwca br. Faleh Al Nasr, Prezes Global Champions Arabians Tour, spotkał się w Cannes z przedstawicielami czterech europejskich pokazów koni: belgijskiego „Bruges Arabian Horse Event”, niemieckiego „International Days for Arabian Horses”, włoskiego „Venice Land Cup” i tarnowskiego „All-Polish Arabian Horse Championship”. Celem spotkanie była finalizacja strategicznego partnerstwa, na mocy którego mali europejscy hodowcy otrzymają wsparcie na rozwój swoich programów hodowlanych.

Pokaz w Klikowskiej Ostoi jak przed rokiem będzie miał bogatą oprawę. Na hodowców i właścicieli koni czeka Festiwal Pierogów, Wieczór Hodowców czy pokazy kulinarne. Specjalne atrakcje czekają również widzów, którzy przybędą do Tarnowa specjalnie po to, by podziwiać konie.

 

***

Tarnów z końmi arabskimi czystej krwi jest związany od niemal dwóch stuleci. Pierwsze konie tej rasy trafiły na ziemię tarnowską za sprawą lokalnej arystokracji – rodziny książęcej Sanguszków. Na początku XIX w. przenieśli z dalekiego Wołynia swoją rodową siedzibę do Gumnisk, małej podtarnowskiej wsi, a obecnie dzielnicy Tarnowa. Wybudowany tutaj klasycystyczny pałac i romantyczny ogród w stylu angielskim po dziś dzień pozostają ozdobą miasta. Z Sanguszkami nierozerwalnie związana jest też historia innej niegdyś podtarnowskiej wsi: Klikowej. To do założonej tu przez Sanguszków stadniny najpierw przybyły najlepsze konie ze sławnej stadniny w Sławutach, a następnie sprowadzane były z Bliskiego Wschodu i Półwyspu Arabskiego drogą morską i lądową wybitne konie czystej krwi. Rody męskie i linie żeńskie hodowanych przez Sanguszków arabów można do dzisiaj znaleźć w rodowodach koni hodowanych na całym świecie.


Tarnów, małopolskie
Rozpoczęcie: 29.06.2024
Reklama
Mobilne planetarium Kopernika z wakacyjną wizytą w Szczurowej By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie nie „wybrał się” na odpoczynek tylko przemierza Polskę wszerz i wzdłuż by spotkać się z dziećmi i młodzieżą.I tak 1 i 2 lipca pojawi się w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej w powiecie brzeskim.Wszyscy możemy być astronomami! Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu. Co przywozi Planetobus? Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi mgławicę M27 zwaną potocznie „Hantle”, sprawdzą jaką inną nazwę niż „Orzeł” nosi mgławica M16 z gwiazdozbioru Węża i poznają 13. gwiazdozbiór zodiakalny, czyli Wężownika. Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.  Autor zdjęć: Agata Steifer/Centrum Nauki KopernikData rozpoczęcia wydarzenia: 01.07.2024 Mobilne planetarium Kopernika z wakacyjną wizytą w Szczurowej
11. Dąbrowska Noc Bluesowa Zapraszamy na 11. edycję Dąbrowskiej Nocy Bluesowej! Ten jakże wyjątkowy festiwal przez lata zyskał miano jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. Tegoroczna edycja będzie obfitować w niezapomniane występy i niespodzianki, które z pewnością zachwycą oraz zaskoczą wszystkich miłośników bluesa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się na dziedzińcu zabytkowej dąbrowskiej synagogi, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku i wyjątkowego charakteru. Dołącz do nas i przekonaj się, dlaczego Dąbrowska Noc Bluesowa co roku przyciąga mieszkańców miasta oraz miłośników muzyki zcałego regionu!Wystąpią:● Obywatele DT + Ci Co Wcześniej● Wojciech Klich Power Trio Dąbrowska Noc Bluesowa będzie przeprowadzona jako istotna część Dni Dąbrowy Tarnowskiej 2024. Honorowy patronat nad przebiegiem wydarzenia obejmuje Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Głównymi organizatorami są Dąbrowski Dom Kultury oraz Sebastian Lechowicz - inicjator przedsięwzięcia, lider zespołu "Ci Co Wcześniej". W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Kościuszki 11. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! Sponsorzy DNB:- AR-Instal Arkadiusz Pytka- HBMI Hurtownia Budowlanych Materiałów Instalacyjnych- RedAlert- MajsterMarket- Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej- Bruk-Bet Nieciecza- Węc Auto Części- groszek Patronat medialny:- e-Kurier Dąbrowski- Koncertowy Tarnów i Okolice- Tarnowska.TVLink do wydarzenia (Facebook):https://www.facebook.com/events/7124548964313655Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.07.2024 19:00 11. Dąbrowska Noc Bluesowa
Otwarcie wystawy pt. „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala” 17 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3w Tarnowie, odbędzie się otwarcie wystawy „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”. Jest to kolejna wystawa z muzealnego cyklu „Tarnowscy Kolekcjonerzy”, która realizowana jest w ramach projektu: „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”.Wystawa prezentuje zbiory należące do Bogusława Kubisztala, który od lat gromadzi przedmioty z różnych dziedzin sztuki. Jego zbiór, obejmujący malarstwo, rzeźbę i grafikę, liczy obecnie 1000 obiektów i wciąż się powiększa. Prace, które gromadzi wyróżniają się ciekawą formą, bogatą kolorystyką i różnorodną tematyką. Kolekcjoner zwraca uwagę na warsztat twórców i wielką wrażliwość artystyczną. Jak sam mówi: „chciałby zarazić innych uwielbieniem do sztuki”.Na wystawie zaprezentowano obiekty z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki pochodzące z początku XX wieku do współczesności. Wśród nich znajdują się nazwiska z kanonu historii sztuki polskiej takie jak: Franciszek Starowieyski, Wlastimil Hofman, Wojciech Weiss, Tadeusz Makowski, Stanisław Szukalski, a także współcześnie tworzący artyści: Piotr Jakubczak, Tomasz Sętowski, Monika Kwiecińska. W kolekcji znajdziemy również wyjątkowe przykłady grafik takich artystów jak: Pablo Picasso, Salvador Dali czy Andy Warhol oraz miniaturową rzeźbę Igora Mitoraja. Właściciel kolekcji zdecydował się po raz pierwszy pokazać swoje zbiory w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.Wystawa realizowana w ramach projektu: „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”Kuratorki wystawy: Anna Filar, Manuela Stadnicka-HoffmanWystawa czynna od 18 czerwca do 26 lipca 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.06.2024 Otwarcie wystawy  pt. „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama