Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Drugi czempionat koni arabskich w mieście Sanguszków

Drugi czempionat koni arabskich w mieście Sanguszków

Kategoria:

Końcówka czerwca 2024 r. upłynie w Tarnowie pod znakiem koni czystej krwi. Polski Związek Hodowców Koni Arabskich po raz drugi organizuje w Klikowskiej Ostoi Polskich Koni pokaz koni arabskich. Partnerem tegorocznej edycji jest katarski Global Champions Arabians Tour, a wśród patronów honorowych wydarzenia jest spadkobierca książąt Sanguszków.

Do Tarnowa do Klikowskiej Ostoi Polskich Koni, na terenie zabytkowego dawnego Stada Ogierów Klikowa, powraca „All-Polish Arabian Horse Championship”, pokaz koni arabskich klasy B afiliowany przez Europejską Organizację Konia Arabskiego ECAHO. Po ubiegłorocznym sukcesie wydarzenia organizatorzy poszerzyli jego formułę o międzynarodowy kurs dla członków komisji dyscyplinarnych na pokazach koni i ogólnopolskie zawody w sportowych rajdach konnych na trzech dystansach 20, 40 i 80 km. Tym samym PZHKA połączy pokazy z edukacją i sportem. W trakcie pokazu przeprowadzona zostanie również aukcja charytatywna na rzecz placówki domu dziecka „Słoneczny Dom”.

Reaktywowany pokaz

Pokaz w swojej pierwotnej lokalizacji, lotniska Aeroklubu w Radomiu, powstał latem 2016 r. i od samego początku cieszył się dużą popularnością wśród hodowców koni arabskich w Polsce. W 2020 r. w związku z pandemią została odwołana jego 5. edycja. Zarząd Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich wpadł pod koniec 2022 r. na pomysł, aby reaktywować pokaz w wyjątkowej lokalizacji, a w pierwszy weekend lipca ub. r. udało nam się ten cel zrealizować – mówi Mateusz Leniewicz-Jaworski, Prezes PZHKA. – Stanisława Redestowicza, pomysłodawcę radomskiego pokazu i doświadczonego hodowcę zarazem, w uznaniu jego zasług nagrodziliśmy Arabskim Prometeuszem. To nasza autorska nagroda, którą chcemy wyróżniać polskie osobistości świata koni arabskich.

Udział w pokazie mogą brać konie arabskie zarejestrowane w PASB, Polskiej Księdze Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi, a rywalizować będą ze sobą w czternastu klasach – sześciu dla klaczy i siedmiu dla ogierów w zależności od wieku, klasie wałachów i klasie dla prezenterów amatorów. Konie będą oceniane indywidualnie przez międzynarodowy panel sędziowski pod względem typu, urody, poprawności budowy i ruchu. W trakcie pokazu przewidziane są także dwie klasy pod siodłem – Polski Strój Historyczny oraz Tradycyjny Strój Arabski, który oceni polsko-australijski tandem sędziów.

Więcej niż pokaz koni

Na fali zeszłorocznego sukcesu postanowiliśmy poszerzyć formułę naszego wydarzenia. W poprzedzający pokaz piątek odbędą się Ogólnopolskie Zawody CEN w Sportowych Rajdach Konnych przygotowane w porozumieniu z Polskim Związkiem Jeździeckim, znane na świecie pod nazwą „endurance”, czyli wytrzymałość albo hart ducha. Jeźdźcy i konie będą ze sobą rywalizować na odcinkach długości 20, 40 i 80 kilometrów. 20-kilometrowa pętla trasy rajdów prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec i łączy Klikową z Ilkowicami, a w zależności od wybranego odcinka jeźdźcy będą musieli pokonać pętlę do czterech razy – tłumaczy Tomasz Tarczyński, Członek Zarządu PZHKA.

Na czwartek i piątek przed rozpoczęciem pokazu zaplanowano także kurs na członków komisji dyscyplinarnych, który poprowadzą doświadczeni praktycy. Po zdanym egzaminie teoretycznym początkujących adeptów zobaczymy na pokazie, który będzie stanowił część praktyczną kursu i egzamin w jednym. Co więcej, w Tarnowie nie zabraknie praktykantów sędziowskich, którzy w Polsce pragną zdobywać szlify w sędziowaniu koni.

W trakcie pokazu podobnie jak przed rokiem przeprowadzona zostanie również aukcja charytatywna. W ubiegłym roku podczas licytacji trzech tzw. stanówek (prawem do pokrycia klaczy wybranym ogierem) PZHKA zebrał na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Tarnowie łączną kwotę 17.250€, czyli równowartość prawie PLN 76,5 tys. Ponadto wychowankowie Placówki zostali zaproszeni przez właścicieli podtarnowskiej stadniny Klikowa Arabians Stud na specjalne lekcje poświęcone historii, tradycjom i hodowli koni arabskich w Polsce. W tym roku do wylicytowania będzie pięć stanówek i dwa dzieła sztuki.

W kraju i za granicą

Przy okazji pokazu chcemy rozsławić miasto Tarnów, które jest jedną z małopolskich pereł. Po raz drugi swoimi patronatami wsparli nas Prezydent Tarnowa i Marszałek Małopolski, którzy ufundowali puchary dla najlepszej klaczy i najlepszego ogiera. Ponadto książę Paweł François Roman Sanguszko, spadkobierca tarnowskich magnatów i nasz honorowy patron, zasponsoruje puchar dla najwyżej ocenionego konia pokazu – dodaje Marek Błaszkiewicz, Członek Zarządu PZHKA. – Z kolei nagrody finansowe sponsoruje nasz partner Global Champions Arabians Tour, który jest cyklem najważniejszych w tej chwili pokazów koni arabskich na świecie (suma angród 17.000.000 Euro), sponsorowanych przez rodzinę królewską z Kataru.

W pierwszej połowie czerwca br. Faleh Al Nasr, Prezes Global Champions Arabians Tour, spotkał się w Cannes z przedstawicielami czterech europejskich pokazów koni: belgijskiego „Bruges Arabian Horse Event”, niemieckiego „International Days for Arabian Horses”, włoskiego „Venice Land Cup” i tarnowskiego „All-Polish Arabian Horse Championship”. Celem spotkanie była finalizacja strategicznego partnerstwa, na mocy którego mali europejscy hodowcy otrzymają wsparcie na rozwój swoich programów hodowlanych.

Pokaz w Klikowskiej Ostoi jak przed rokiem będzie miał bogatą oprawę. Na hodowców i właścicieli koni czeka Festiwal Pierogów, Wieczór Hodowców czy pokazy kulinarne. Specjalne atrakcje czekają również widzów, którzy przybędą do Tarnowa specjalnie po to, by podziwiać konie.

 

***

Tarnów z końmi arabskimi czystej krwi jest związany od niemal dwóch stuleci. Pierwsze konie tej rasy trafiły na ziemię tarnowską za sprawą lokalnej arystokracji – rodziny książęcej Sanguszków. Na początku XIX w. przenieśli z dalekiego Wołynia swoją rodową siedzibę do Gumnisk, małej podtarnowskiej wsi, a obecnie dzielnicy Tarnowa. Wybudowany tutaj klasycystyczny pałac i romantyczny ogród w stylu angielskim po dziś dzień pozostają ozdobą miasta. Z Sanguszkami nierozerwalnie związana jest też historia innej niegdyś podtarnowskiej wsi: Klikowej. To do założonej tu przez Sanguszków stadniny najpierw przybyły najlepsze konie ze sławnej stadniny w Sławutach, a następnie sprowadzane były z Bliskiego Wschodu i Półwyspu Arabskiego drogą morską i lądową wybitne konie czystej krwi. Rody męskie i linie żeńskie hodowanych przez Sanguszków arabów można do dzisiaj znaleźć w rodowodach koni hodowanych na całym świecie.


Tarnów, małopolskie
Rozpoczęcie: 29.06.2024
Reklama
IV Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach 26 kwietnia 2025 roku w Ryglicach odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Kominiarzy, organizowany przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod przewodnictwem prezesa Wiesława Zabawy oraz burmistrza Ryglic Pawła Augustyna.Wydarzenie, objęte honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki, odbędzie się w Hali Sportowej w Ryglicach o godz. 11:00 pod hasłem „Czysta i bezpieczna energia z biopaliw stałych – rola kominów”. Program kongresu obejmuje szereg prelekcji, m.in. „Ekologiczne zasady używania biopaliw stałych” Krzysztofa Woźniaka z Grupy Zdrowego Oddychania, „Czysty komin – czysta energia” przedstawicieli Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, „Aktualne przepisy używania kominków na drewno” Wojciecha Pereka z Kampanii Drewno Pozytywna Energia oraz „Komin bezpieczeństwa – komin awaryjny” Romana Nowaka ze Stowarzyszenia Kominy Polskie. Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik, opowie o zasobach drewna w polskich lasach, a przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej z Tarnowa omówi znaczenie czujników tlenku węgla. Kongres to okazja do dyskusji o ekologicznym i bezpiecznym wykorzystaniu biopaliw oraz roli kominiarzy w promowaniu czystej energii. Ze względu na żałobę narodową w tym dniu, odwołano koncert Kordiana i zabawę taneczną.Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury w Ryglicach. Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.04.2025 IV Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa
Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego”
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama