Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100-Lecie Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" i koncert piosenki turystycznej w Amfiteatrze Letnim

100-Lecie Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" i koncert piosenki turystycznej w Amfiteatrze Letnim

Kategoria:

W związku z obchodami jubileuszu 100-Lecia Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" Tarnowskie Centrum Kultury, Rada Osiedla Nr 1 "Starówka" zapraszają do Amfiteatru na koncert piosenki turystycznej w wykonaniu zespołu Wołosatki. Impreza ta jest częścią święta tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które odbywać się będzie w Tarnowie od 13 do 15 września 2024 r
 

Wołosatki - zespół wokalno-instrumentalny o harcerskich korzeniach - powstał w 1974 roku przy okazji I Festiwalu Piosenki Turystycznej w Wołosatem. Na co dzień ich domem rodzinnym są Kielce. Grupa prezentuje i popularyzuje walory turystyczne kraju, a zwłaszcza Bieszczadów. Zespół wpisuje się swoją twórczością i akustycznym brzmieniem w nurt piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Wołosatki dopracowały się unikalnego, rozpoznawalnego stylu. Grupa prezentuje przeważnie utwory własne, kultywując ideę śpiewania wielogłosowego, łącząc jednocześnie tradycję ze współczesnymi kierunkami muzyki. Poruszają się w stylistyce ballady, bossanowy, bluesa, reggae, country, rock 'n' rolla.

W innych krajach nie ma odpowiednika takiego trendu muzycznego, jaki prezentuje zespół. Nic więc dziwnego, że Wołosatki nie mieszczą się w klasycznych formach zagranicznych festiwali, wśród chórów, orkiestr, wieloosobowych zespołów wokalnych. Ale właśnie niepowtarzalność grupy w zestawieniu z innymi jest powodem licznych zaproszeń na krajowe i zagraniczne sceny. Zespół koncertował w wielu europejskich krajach, a także w Brazylii, Chinach i na Kubie. Najlepiej jednak czuje się wśród polskiej publiczności z kręgu Krainy Łagodności. Koncerty prezentowane w kraju i za granicą oparte są na szerokim, nie tylko turystycznym repertuarze. Występując w środowiskach polonijnych, zespół prezentuje - oprócz własnego repertuaru - również polskie pieśni ludowe we własnych aranżacjach, krzewiąc naszą kulturę oraz współczesny język polski.

Wołosatki wylansowały wiele przebojów śpiewanych przez całą harcerską i turystyczną Polskę. Zespół nagrał i wydał ponad 20 płyt oraz dziesięć edycji "Śpiewniczka Bieszczadniczka". Liczne występy w telewizji, radiu, koncerty w kraju i za granicą przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień.
 

Po zdobyciu wszystkich możliwych nagród na Ogólnopolskich Przeglądach Piosenki Turystycznej YAPA i Bakcynalia, od 1988 roku występuje tam jedynie w charakterze zaproszonego gościa. 

Od kilkunastu lat Wołosatki funkcjonują również na scenie profesjonalnej, wspierając głosowo różnych polskich artystów. Szczególnie istotną częścią pracy na zawodowej estradzie jest współpraca z legendą polskiej muzyki rozrywkowej - zespołem Skaldowie.


 

Miejsce: Amfiteatr Letni w Tarnowie

Data i godzina: 13.09.2024 r., godz. 19.00

Wstęp wolny


 


 


 


 


 

Organizatorem koncertu jest Tarnowskie Centrum Kultury na wniosek Rady Osiedla Nr 1 "Starówka".


Tarnów, małopolskie
Rozpoczęcie: 13.09.2024
Reklama
"Zimny wiatr”. Spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską „Zimny wiatr” – spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską i promocja książkiCzytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4 (parter)19.09.2024 r., godz. 17:00"Zimny wiatr"Powieść obyczajowa z wątkami sensacyjnymi i kryminalnymi, której akcja rozpoczyna się 12 grudnia 1981 roku, tuż po zakończeniu okupacyjnego strajku studenckiego w Collegium Novum UJ, i prowadzi Czytelnika przez pierwsze miesiące stanu wojennego, przywołując klimat tamtych dni, nastroje społeczne, radości i smutki, którymi żył wtedy Kraków, atmosferę dyskusji i konspiracyjnych spotkań oraz zapomniane już, a wtedy kultowe miejsca na mapie miasta. W życie bohaterów - studentów historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - zostały wplecione prawdziwe wydarzenia, które rozgrywały się w Krakowie na początku stanu wojennego. W ich krakowskiej codzienności radość przeplata się ze smutkiem, a humor z powaga i zadumą. W książce znalazło się też miejsce na miłość, zdradę i dylematy moralne. W tle pojawiają się nie tylko obozy internowania, ale także wojenne rodzinne tajemnice, okupacyjny Kraków, a nawet trudna historia polskich Kresów.W grudniu 2022 roku książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Instytutu Literatury „Pokolenie Solidarności”.Autorka przygotowuje dwie kolejne części cyklu powieściowego: „Wszystkie drogi” – której akcja rozgrywać się będzie w czasie strajków kwietniowo/majowych 1988 oraz „Słowa ślad” – zamykająca cykl część z akcją w latach 2009 – 2010.MAGDALENA MALISZEWSKAKrakowianka z dziada pradziada, choć kawałek serca pozostawiła na Podlasiu, skąd wywodzi się rodzina Maliszewskich. Studentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na UJ, a także działaczka opozycji antykomunistycznej. Była m.in. uczestniczką Ruchu „Wolność i Pokój” i jednym z redaktorów ukazującego się na Śląsku, podziemnego pisma „Wybór”. Od 1991 roku w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, okazjonalnie publikuje artykuły w prasie krajowej i emigracyjnej.Przez wiele lat prowadziła małą firmę reklamową specjalizującą się w promocji książek, redagowaniu tekstów i przygotowywaniu ich do druku. W latach 90-tych prowadziła księgarnię „Orlando”, promującą niezależne wydawnictwa i pisarzy z kręgu opozycji. Przez trzy kadencje była radną Dzielnicy II Miasta Krakowa. Działa w kilku stowarzyszeniach oraz pomaga znajdować domy porzuconym zwierzętom.W 2015 roku wraz z Bereniką Rewicką napisała książkę „Kobiety małopolskiej Solidarności” złożoną z wywiadów z działaczkami opozycji.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.09.2024 "Zimny wiatr”. Spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama