Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Wehikuł czasu… po kolei”. WYstawa Mateusza Kolano w Szczucinie

„Wehikuł czasu… po kolei”. WYstawa Mateusza Kolano w Szczucinie

Kategoria:

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie zaprasza 29 sierpnia 2024 roku, o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Mateusza Kolano „Wehikuł czasu… po kolei”.

Wystawę będzie można zwiedzać od 29 sierpnia do 10 września 2024 roku. Wstęp wolny.

Na fotografiach autor prezentuje miejsca, które tętniły życiem, stukotały regularnie jak przyjazd pociągu. Obecnie pozostałości po linii łączącej Tarnów ze Szczucinem są zapomniane i odwiedzane jedynie przez pasjonatów kolei.

Wystawa pokazuje tęsknotę i chęć powrotu do przeszłości — którą widzimy na przykładzie organizowanych okazjonalnie przejazdów retro pociągów, na linii zwanej „Szczucinką”.

Ta sama wystawa  dla mieszkańców Tarnowa dzięki uprzejmości PKP będzie prezentowana na dworcu głównym PKP w Tarnowie w dniach 14-15 Września 2024.



Szczucin, małopolskie
Rozpoczęcie: 29.08.2024
Reklama
Weź udział w 9. Borzęcińskiej Dysze Już po raz 9. zapraszamy do Bielczy w gminie Borzęcin na zawody biegowe odbywające się w ramach „Borzęcińskiej Dychy”. Tegoroczna rywalizacja pomiędzy biegaczami z całej południowej Polski będzie miała miejsce w niedzielę 15 września. Oprócz tradycyjnego biegu na dystansie 10 km oraz marszu nordic walking (ponad 4 km), zaplanowano bieg rodzinny dla 3-osobowych drużyn, w którym można wziąć udział bezpłatnie. Dystans do przebiegnięcia niewielki, bo tylko 1 km, a bieg ma charakter aktywnej rodzinnej zabawy. Nie liczy się kolejność na mecie, wbiegające na metę drużyny muszą trzymać się za ręce.Swoje dystanse mają także dzieci i młodzież: przedszkolaki - 100 m., uczniowie szkoły podstawowej klas I-III – 250 m., uczniowie klas IV-VI – 500 m., uczniowie klas VII-VIII – 1000 m. Za start w zawodach każde dziecko otrzyma pamiątkowy medal.Zawody pod patronatem Wójta Gminy Borzęcin Pawła Kułaka organizuje Stowarzyszenie Kępa Sport z Tarnowa, LKS Burzyn, Instytut Badań i Inicjatyw Społecznych przy współpracy jednostek OSP z gminy Borzęcin oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. W tym roku zmianie uległa trasa biegu, która wiedzie po terenach płaskich, głównie asfaltem, w sąsiedztwie terenów leśnych i zielonych. Trasa płaska (10 m przewyższenia). Na każdego uczestnika biegu czekają atrakcyjne pakiety startowe, a wśród nich rozlosowane zostaną ciekawe nagrody. Organizatorzy zapewniają profesjonalny, elektroniczny pomiar czasu. Szczegóły zawodów i zapisy na stronie wydarzenia: https://kepasport.pl/wydarzenie/ix-borzecinska-dycha/ oraz na profilu facebook w wydarzeniu ph. IX Borzęcińska Dycha. Imprezę wspiera finansowo Gmina Borzęcin i Województwo Małopolskie. Zapraszamy - Stadion Victorii Bielcza - Bielcza 190.Program:• Biuro zawodów: 8:30 – 10:30• Rozpoczęcie zawodów godzina: 10:00• DARMOWE biegi dzieci i młodzieży: 10:00• DARMOWY bieg rodzinny – 1 km: 10:30• Start bieg główny i nordic walking: 11:00 Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.09.2024 Weź udział w 9. Borzęcińskiej Dysze
"Zimny wiatr”. Spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską „Zimny wiatr” – spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską i promocja książkiCzytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4 (parter)19.09.2024 r., godz. 17:00"Zimny wiatr"Powieść obyczajowa z wątkami sensacyjnymi i kryminalnymi, której akcja rozpoczyna się 12 grudnia 1981 roku, tuż po zakończeniu okupacyjnego strajku studenckiego w Collegium Novum UJ, i prowadzi Czytelnika przez pierwsze miesiące stanu wojennego, przywołując klimat tamtych dni, nastroje społeczne, radości i smutki, którymi żył wtedy Kraków, atmosferę dyskusji i konspiracyjnych spotkań oraz zapomniane już, a wtedy kultowe miejsca na mapie miasta. W życie bohaterów - studentów historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - zostały wplecione prawdziwe wydarzenia, które rozgrywały się w Krakowie na początku stanu wojennego. W ich krakowskiej codzienności radość przeplata się ze smutkiem, a humor z powaga i zadumą. W książce znalazło się też miejsce na miłość, zdradę i dylematy moralne. W tle pojawiają się nie tylko obozy internowania, ale także wojenne rodzinne tajemnice, okupacyjny Kraków, a nawet trudna historia polskich Kresów.W grudniu 2022 roku książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Instytutu Literatury „Pokolenie Solidarności”.Autorka przygotowuje dwie kolejne części cyklu powieściowego: „Wszystkie drogi” – której akcja rozgrywać się będzie w czasie strajków kwietniowo/majowych 1988 oraz „Słowa ślad” – zamykająca cykl część z akcją w latach 2009 – 2010.MAGDALENA MALISZEWSKAKrakowianka z dziada pradziada, choć kawałek serca pozostawiła na Podlasiu, skąd wywodzi się rodzina Maliszewskich. Studentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na UJ, a także działaczka opozycji antykomunistycznej. Była m.in. uczestniczką Ruchu „Wolność i Pokój” i jednym z redaktorów ukazującego się na Śląsku, podziemnego pisma „Wybór”. Od 1991 roku w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, okazjonalnie publikuje artykuły w prasie krajowej i emigracyjnej.Przez wiele lat prowadziła małą firmę reklamową specjalizującą się w promocji książek, redagowaniu tekstów i przygotowywaniu ich do druku. W latach 90-tych prowadziła księgarnię „Orlando”, promującą niezależne wydawnictwa i pisarzy z kręgu opozycji. Przez trzy kadencje była radną Dzielnicy II Miasta Krakowa. Działa w kilku stowarzyszeniach oraz pomaga znajdować domy porzuconym zwierzętom.W 2015 roku wraz z Bereniką Rewicką napisała książkę „Kobiety małopolskiej Solidarności” złożoną z wywiadów z działaczkami opozycji.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.09.2024 "Zimny wiatr”. Spotkanie autorskie z Magdaleną Maliszewską
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama