Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dystrybutor surowców chemicznych – czy warto nim zostać?

Wiele osób marzy o tym, by otworzyć własną firmę. Z reguły są to jednak małe przedsiębiorstwa zatrudniające kilka lub kilkanaście osób. A gdyby spróbować czegoś większego? W poniższym tekście dowiesz się, czy warto zostać dystrybutorem surowców chemicznych.
  • 29.08.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dystrybutor surowców chemicznych – czy warto nim zostać?

Marzenia o własnym biznesie

Mówi się, że Polacy mają gen przedsiębiorcy. Wystarczy nam tylko dać możliwości i natychmiast założymy firmę, która będzie przynosić zyski. O tym, że nie jest to wyłącznie mit przekonaliśmy się na przełomie lat 80./90. ubiegłego wieku. Nowe firmy powstawały jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi nowe majątki i fortuny. Kto w porę „chwycił byka za rogi”, ten dziś z pewnością nie żałuje podjętej decyzji. Jednak o takich warunkach, jakie miały miejsce 30 lat temu możemy dziś wyłącznie pomarzyć. Prawo jest o wiele bardziej precyzyjne, zaś rynek nasycony, przez co trudno znaleźć swoją niszę, w której będziemy mogli liczyć na określony zysk. Nie oznacza to jednak, że nie należy walczyć o swoje marzenia i spróbować sił jako przedsiębiorca. Wręcz przeciwnie, świat dynamicznie się zmienia i nigdy nie wiadomo, co będzie za 2-3 lata. Może jakaś, dziś mało dochodowa branża, w ciągu kilkunastu miesięcy zacznie przynosić wymierne zyski.

Dystrybutor surowców chemicznych – kilka słów o nim

Zacznijmy w ogóle od tego, kim jest dystrybutor surowców chemicznych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przedsiębiorstwo, które zajmuje się dystrybucją surowców chemicznych. Pojęcie „dystrybucja” oznacza ni mniej ni więcej jak planowanie, organizowanie i kontrolowanie sposobu przemieszczania gotowych produktów z miejsc ich wytworzenia do miejsc sprzedaży nabywcom finalnym. Dystrybutor surowców chemicznych nie jest producentem, jednak nie oznacza to, że nie spoczywa na nim odpowiedzialność. Wręcz przeciwnie. Transport surowców chemicznych z miejsca A do miejsca B wiąże się z pewnym ryzykiem. Kierowca może mieć wypadek, naczepa może zostać uszkodzona, zaś przewożony towar dostać się do środowiska. Właśnie dlatego dystrybutorów surowców chemicznych obowiązują restrykcyjne przepisy, zarówno unijne, jak i polskie.

Dystrybutor surowców chemicznych – czy warto wejść na rynek?

Najważniejsze pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć brzmi „czy warto wejść w branżę chemiczną?”. Odpowiedź jednak nie jest taka prosta. Po pierwsze, by zostać dystrybutorem surowców chemicznych trzeba dysponować niemałą gotówką. O ile w przypadku większości biznesów wystarczy kilkanaście tysięcy złotych, o tyle tutaj potrzeba nawet i kilku milionów złotych. Działka, magazyny, flota pojazdów, pracownicy – to wszystko kosztuje. Po drugie, wypada mieć jakieś doświadczenie i wiedzę w tym temacie. Nie trzeba kończyć studiów z zarządzania, by otworzyć osiedlowy sklep, jednak by zostać dystrybutorem wręcz obowiązkiem jest legitymowanie się odpowiednim wykształceniem. Po trzecie zaś, sprawdź swoją konkurencję. Najlepiej zrób to wpisując w wyszukiwarkę hasło „dystrybutor surowców chemicznych”. Zobacz, z jak wieloma firmami będziesz musiał konkurować oraz przeanalizuj zawartość strony każdej z nich. W ten sposób nieco poszerzysz swoją wiedzę na temat tej branży.

--- Artykuł sponsorowany ---