Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się pęcherzyków powietrza w żywicy epoksydowej?

  • 29.08.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się pęcherzyków powietrza w żywicy epoksydowej?

Bez względu na to, czy żywica epoksydowa bezbarwna posłuży Ci do pokrywania blatu stołu, wykonania biżuterii, czy innego rękodzieła - na jej powierzchni zaczną się pojawiać pęcherzyki powietrza. Nie martw się,  jest to bardzo częste i naturalne zjawisko. Bąbelki mogą się pojawić i rozwijać nawet 60 minut po rozpoczęciu procesu utwardzania. Niektóre bąbelki uniosą się samoistnie przez powierzchnię żywicy i same znikną z powierzchni żywicy bez Twojej ingerencji. Będziesz jednak musiał pozbyć się wszystkich pozostałych pęcherzyków powietrza, aby uzyskać gładką powierzchnię przypominającą szkło – jeżeli na takim efekcie Ci właśnie zależy. Co możesz zrobić, by pozbyć się pęcherzyków powietrza?

Żywica epoksydowa bezbarwna vs pęcherzyki

Usuwanie pęcherzyków za pomocą szpilki lub wykałaczki

Bąbelki pękną, gdy przekłujesz je szpilką, ale jak możesz się domyślać, jest to bardzo pracochłonny sposób na usuwanie pęcherzyków, szczególnie w przypadku większych dzieł sztuki. Ta metoda nada się do malutkich projektów lub takich, które połączone są z elementami dekoracyjnymi, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku zastosowania innych metod.

Korzystanie z suszarki do włosów

Gorące powietrze pomaga szybko i skutecznie usuwać pęcherzyki, ale ciepło suszarki nie jest na tyle intensywne, aby skutecznie usunąć bąbelki z głębokiej warstwy żywicy poliuretanowej. Problem z używaniem suszarki do włosów do usuwania pęcherzyków polega również na tym, że powietrze „wydychane” przez suszarkę jest zanieczyszczone. W powietrzu unosi się wiele cząsteczek kurzu lub drobnych fragmentów włosów, które mogą zostać skierowane przez strumień powietrza na powierzchnię żywicy, gdzie przykleją się, brudząc żywicę i powodując jej matowienie.

Opalarka

Opalarka to specjalistyczne urządzenie, które dużo skuteczniej od suszarki usuwa pęcherzyki powietrza, które skrywa w sobie żywica poliuretanowa. Opalarka emituje wolniejszy, ale o wiele bardziej gorący strumień powietrza niż ma to miejsce w przypadku suszarki. Wciąż jednak dużo zanieczyszczonego powietrza może trafić na mokrą żywicę i spowodować osadzenie się kurzu na całej powierzchni rękodzieła.

Pochodnia butanowa lub propanowa

Najlepszym urządzeniem do usuwania pęcherzyków powietrza z twojego rękodzieła jest pochodnia butanu lub propanu. Tego typu pochodnie używane są często w kuchni, chociażby do karmelizowania cukru na deserach takich jak Creme Brulee. Możesz użyć małej kulinarnej pochodni lub większej jej wersji do odpowietrzania dużych dzieł sztuki lub blatów.

Nigdy nie pozostawiaj płomienia bez nadzoru i pracuj z żywicą w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Trzymaj płomień z dala od łatwopalnych substancji. Upewnij się, że trzymasz opalarkę lub pochodnię z dala od Twojego projektu, by nie przypalić i nie spalić żywicy. Pamiętaj, strumień gorącego powietrza nie powinien być kierowany w jedno miejsce przez zbyt długi czas, ponieważ nadmierna temperatura może spowodować pojawienie się wgłębień, fali i żółknięcia żywicy, a także uszkodzenie Twojego projektu.

UWAGA: bąbelki mogą się pojawić i rozwijać przez 60 minut po zmieszaniu żywicy poliuretanowej i rozpoczęciu procesu jej utwardzania. Pamiętaj o sprawdzeniu projektu i usuwaniu nowopowstałych pęcherzyków powietrza przez okres 60 minut, a nie usuwaniu jedynie bąbelków, które powstały w momencie wylania żywicy.

--- Artykuł sponsorowany ---