Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Koronawirus - pożyczki dla przedsiębiorców

W dobie koronawirusa problemy finansowe polskich przedsiębiorstw to niestety częste zjawisko. W celu załatania dziury budżetowej warto więc pomyśleć o finansowaniu swojej firmy. Rozwiązaniem w tych trudnych czasach mogą być pożyczki dla przedsiębiorców. Sprawdź dostępne na rynku produkty i warunki udzielenia finansowania dla firm.
  • 26.05.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Koronawirus - pożyczki dla przedsiębiorców

Pożyczki dla przedsiębiorców - rodzaje

W związku z trudną sytuacją wywołaną koronawirusem firmy w Polsce mogą skorzystać z kilku rodzajów pożyczek dla przedsiębiorców, z których każda posiada charakterystyczne cechy, różne maksymalne kwoty finansowania i okresy spłaty.

 

Jako pierwsze uwagę zwracają pożyczki ratalne. Ich główną cechą jest to, że takie finansowanie, jak sama nazwa wskazuje, spłacane jest w ratach, zazwyczaj comiesięcznych. Dostępne w ten sposób kwoty osiągają pułap od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, choć można spotkać oferty pożyczek nawet do 60 000 zł. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to jest on dosyć długi - może wynosić od kilkunastu miesięcy do kilku lat. To dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują większych kwot na podreperowanie firmowego budżetu, a nie są w stanie spłacić zobowiązania na raz. Kolejne pożyczki dla przedsiębiorców to:

 

  • pożyczki inwestycyjne - ich przeznaczeniem jest finansowanie inwestycji np. działania na giełdzie papierów wartościowych,

  • pożyczki pomostowe - udzielane po uzyskaniu rekomendacji, np. otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie dotacji unijnej. Dzięki temu można zachować płynność finansową,

  • pożyczki technologiczne - jej zadaniem jest wspomaganie procesu wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, np. zakup specjalistycznych maszyn.

 

Należy przy tym zaznaczyć, że pożyczkę dla przedsiębiorców spłacaną w ratach można otrzymać zdecydowanie łatwiej od innych rodzajów takiego finansowania, a w dodatku uzyskane w ten sposób pieniądze nie muszą być przeznaczone na konkretny cel. Co za tym idzie, warto z nich skorzystać, jeśli przedsiębiorca potrzebuje finansowania dla kilku gałęzi swojej firmy.

 

 

Warunki pożyczki dla przedsiębiorców a koronawirus

 

Rządy krajów na całym świecie wdrożyły pewne regulacje mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków pandemii. Dlatego też w kwietniu 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Oznacza to, że obecna stopa referencyjna wynosi 0,5 proc. w skali rocznej, a maksymalne oprocentowanie pożyczek w skali roku zmniejszyło się do 8 proc. To już drugi raz w ostatnich trzech miesiącach, kiedy zdecydowano się na takie działania - wcześniej stopy procentowe i maksymalne oprocentowanie uległo zmianom 17 marca 2020 r.

 

Decyzja RPP z jednej strony przyczyniła się do obniżenia kosztów finansowania dla przedsiębiorców, z drugiej zaś - zmniejszyła nieco przyznawalność zobowiązań. W tej sytuacji najłatwiej mogą otrzymać pożyczkę firmy z sektora MŚP. Przy wyborze finansowania często pomocne okazują się porównywarki pożyczkowe np. pozyczkaportal.pl, gdzie znajdują się oferty dostosowane do obecnych warunków i możliwości przedsiębiorców.

Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorców od ZUS

W odpowiedzi na niestabilną sytuację rynkową Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował propozycję mikro pożyczek do 5 000 zł dla przedsiębiorców. Wnioskodawcy muszą przedstawić odpowiednie dokumenty, tak jak w przypadku chwilówki. To jednak nie wszystko, ponieważ ZUS stawia dodatkowe warunki udzielenia finansowania.

 

Przede wszystkim taka pożyczka dla przedsiębiorców jest przeznaczona tylko dla osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa, maksymalnie zatrudniające do 9 pracowników, gdzie roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług oraz z operacji finansowych nie przekracza 2 milionów euro.

 

Co więcej, ZUS udziela jej tylko tym firmom, które funkcjonowały przed 1 marca 2020 roku. Warto także wspomnieć, że mikro pożyczka może być przeznaczona tylko na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, np. opłacenie podatków czy czynszu z tytułu wynajmowania lokalu.

--- Artykuł sponsorowany ---