Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co wpływa na widoczność strony w Google?

Korzystasz z internetu na co dzień i zauważyłeś, że wyszukując w Google, na różnych urządzeniach otrzymujesz odmienną listę stron w wynikach? Jak się okazuje, czynników wpływających na wyniki uzyskane po wpisaniu określonych słów w okno wyszukiwarki jest wiele. Poznaj najważniejsze z nich!
  • 30.12.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co wpływa na widoczność strony w Google?

Rodzaj przeglądarki i lokalizacja a frazy lokalne

Jak można przeczytać na stronie https://www.eactive.pl/blog-o-seo/pozycjonowanie-i-seo-to-dwa-rozne-pojecia/, w ramach optymalizacji strony internetowej słowa kluczowe rozmieszcza się w jej treści w taki sposób, by „wyświetlała się [ona] interesującym nas użytkownikom w wynikach wyszukiwania”. Jeżeli więc na stałe mieszkasz we Wrocławiu, ale chwilowo przebywasz w Łodzi i szukasz kwiaciarni lub kawiarni w okolicy, to po wpisaniu w pasek wyszukiwarki słowa „kwiaciarnia” lub „kawiarnia”, w TOP10 Google zobaczysz inne strony, niż gdybyś przebywał nadal w swoim miejscu zamieszkania. Dlaczego tak się dzieje? By jak najlepiej odpowiadać na pytania użytkowników, Google wykorzystuje geolokalizację, czyli sprawdza aktualną lokalizację użytkownika.

Przeglądarka również nie pozostaje bez wpływu na wyniki wyszukiwania. Jeżeli na komputerze stacjonarnym korzystasz z Chrome’a, a w telefonie z Firefoxa, możesz zauważyć różnice. Dzieje się tak dlatego, że różne przeglądarki korzystają z różnych technologii. To z kolei przekłada się na wyniki wyszukiwania - pozycja strony w wyszukiwarce nigdy nie będzie taka sama.

Jak urządzenie i historia wyszukiwania wpływają na wyniki wyszukiwania?

To, jak korzystasz z wyszukiwarki, ma odzwierciedlenie w budowanej przez Ciebie historii wyszukiwań. Wszystkie Twoje zapytania nie pozostają bez wpływu na przyszłe wyniki – na każdej z odwiedzonych stron znajdziesz informacje o plikach cookies. Jeżeli niektóre strony regularnie pomijasz, a do innych systematycznie wracasz, to z czasem zauważysz, że te drugie będą w wynikach nawet o kilka pozycji wyżej. Jeżeli będziesz chciał przejść na jedną z tych stron, ale nie będziesz pamiętał jej dokładnego adresu, wyszukiwarka Ci pomoże – wystarczy, że wpiszesz fragment adresu lub zapamiętane słowa.

Pozycja strony w wyszukiwarkach zależy również od urządzenia, z którego korzystasz. Nie wszystkie strony internetowe są mobilne lub responsywne, czyli prawidłowo wyświetlają się na smartfonach czy tabletach. Jeżeli korzystasz z urządzenia mobilnego, to w wynikach wyszukiwania wysoko nie pojawią się strony, które nie wyświetlają się prawidłowo na takich urządzeniach. Ma to swoje zalety – w ten sposób możesz ominąć witryny, których właściciele nie zadbali o to, by były one responsywne, bardziej funkcjonalne. Tymczasem Google, chcąc dać użytkownikom najtrafniejsze wyniki, zwraca na to uwagę.

Monitorowanie strony w wyszukiwarkach – jak robić to poprawnie?

Gdy znasz już kilka czynników, od których zależy pozycja strony w Google, pozostaje kwestia, jak sprawdzić rzeczywiste wyniki wyszukiwania. Może to być dla Ciebie szczególnie istotne, jeżeli np. prowadzisz sklep internetowy lub bloga. Jak jednak ją ustalić, gdy wyszukiwarka bierze pod uwagę tak wiele czynników?

Niezależnie od urządzenia, z którego korzystasz, możesz sprawdzić realną pozycję strony w Google na dwa sposoby:

  • usuwając historię przeglądanych stron – to sposób, by pozbyć się zapisanych plików cookies (co oznacza "wyczyszczenie" całej historii),
  • korzystając z trybu incognito / okna prywatnego – wówczas lista wyników nie będzie tworzona w oparciu o Twoje wcześniejsze wyszukiwania (historię).

Korzystając z cudzego komputera czy smartfona, również nie uzyskasz neutralnych wyników. Lista TOP10 stron zostanie utworzona na podstawie preferencji wyszukiwania właściciela urządzenia.

Materiał zewnętrzny