Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Im szybciej zoperujemy wadę serca, tym lepiej

Wady serca u małych dzieci często zagrażają życiu. Niegdyś oznaczały one wyrok, ale na szczęście medycyna ruszyła do przodu i w związku z tym kardiochirurdzy przeprowadzają operacje, mające na celu przywrócić małego człowieka do prawidłowego funkcjonowania.
  • 19.11.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Im szybciej zoperujemy wadę serca, tym lepiej

Dzięki rozwojowi medycyny oraz coraz lepszemu wyposażeniu polskich lekarzy w narzędzia pozwalające na nawet skomplikowane operacje, kardiochirurgia u niemowląt daje wielką szansę malcom, którzy dotychczas mieli niewielkie szanse na zdrowe i szczęśliwe życie. Chociaż zasadniczo po każdej operacji dziecko musi znajdować się pod opieką lekarza, to jednak ma szansę dożyć nawet i późnego wieku w dobrym zdrowiu.

Leczenie skomplikowanych schorzeń – takich jak tetralogia Fallota – wymaga od kardiochirurga dużego doświadczenia, wiedzy, a także odpowiednich narzędzi. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach wszystko dostępne jest na wyciągnięcie ręki, w związku z czym ta mocno skomplikowana wada zostaje skorygowana do takiego stopnia, w którym serce na powrót będzie funkcjonowało w miarę poprawnie.

Inną, bardzo zresztą skomplikowaną wadą jest koarktacja aorty. Pod tym nieco zawiłym pojęciem kryje się zwężenie cieśni aorty, odcinka, który znajduje się pomiędzy odejściem lewej tętnicy podobojczykowej, a przewodem tętniczym. Noworodki, u których wykryto tę wadę, cierpią na jawną niewydolność krążenia, która w dodatku nasila się wraz z zamykaniem przewodu tętniczego. Ten stan to zagrożenie życia, dlatego specjalista kardiochirurg staje przed trudnym zadaniem – musi poszerzyć miejsce zwężenia poprzez wszycie łaty lub wyciąć zwężony segment i zespolić koniec do końca. Więcej o koarktacji aorty można przeczytać w tym miejscu: https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/koarktacja-aorty/.

Wada nie taka śmiertelna

Kolejną wadą, która niegdyś zagrażała życiu jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej – ASD. Wynika on z nieprawidłowego połączenia pomiędzy lewym a prawym przedsionkiem, co skutkuje przeciekiem krwi. Wada ta sprawia, że choremu dolega nadmierna męczliwość, osłabienie oraz duszność wysiłkowa. Lekarz może wybrać odpowiedni sposób leczenia tej wady – może wypełnić go łatą lub szwami.

Dobry kardiochirurg przeprowadzi najpierw szereg badań – najczęściej będą to różnego rodzaju badania obrazowe, które pozwalają na określenie rozmiarów wady. Operowanie dziecka ma tę zaletę, że pozwala mu na szybkie wrócenie do sprawności, ponieważ maluchy bardzo szybko się regenerują.

Reasumując, w dzisiejszych czasach korekta wad serca pozwala na prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza wtedy, kiedy przeprowadza się ją w stosunkowo młodym wieku.

--- Artykuł sponsorowany ---