Urządzanie biura należy rozpocząć już od umiejętnego doboru kolorów. Jeśli zależy nam na tym, aby przestrzeń sprzyjała wyciszeniu oraz skupieniu powinna znaleźć się w niej biel, stonowane beże, błękity i szarości. Odcienie te, poza wprowadzaniem do wnętrza spokoju, są bardzo eleganckie i doskonale komponują się z wieloma materiałami wykończeniowymi czy kolorami mebli. Co innego jeśli urządzamy przestrzeń kreatywną – pracownię malarską czy pokój konferencyjny dla marketingowców. Tu postawić można na wyraziste kolory, pobudzające do twórczego działania. Czerwień, biel przełamana soczystym odcieniem koloru pomarańczowego, połączenie słonecznej żółci z intensywną zielenią – tego typu aranżacje pozwolą się zrelaksować, ale jednocześnie pobudzą do kreatywnego działania.
Meble dopasowane do potrzeb
Kolejnym ważnym aspektem urządzania przestrzeni biurowej jest dobór odpowiednich mebli. Istotne są przede wszystkim stanowiska dla pracowników: biurka oraz krzesła. Nie można lekceważyć ich zakupu – to w tym miejscu pracownik spędza kilka godzin w ciągu dnia, więc jeśli ma działać efektywnie, po prostu musi być mu wygodnie! Najlepiej jest wybierać biurka i krzesła z opcją regulowania wysokości – powinna być ona dopasowana do wzrostu użytkownika, więc tego typu meble są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się w sytuacji rotacji kadrowych w firmie. Jeśli chodzi o krzesła, wskazane są modele ergonomiczne, dopasowujące się do anatomicznej budowy ciała użytkownika, z podłokietnikami oraz oparciem z możliwością regulacji kąta nachylenia.
Meble do biura to nie tylko biurka i krzesła. W każdym pomieszczeniu biurowym muszą znaleźć się szafy lub komody na dokumenty – oczywiście jednoosobowej firmie może wystarczyć jedna niewielka szafa, w większych przedsiębiorstwach zapotrzebowanie rośnie. Uwaga! Praca biurowa charakteryzuje się obecnością mnóstwa dokumentów, dlatego nie warto oszczędzać na meblach do ich przechowywania. Jeśli pracodawca chce, aby jego pracownicy działali efektywnie, musi im to umożliwić.
W każdej, nawet najmniejszej przestrzeni biurowej warto także wyodrębnić miejsce dla gości czy interesantów. Może to być niska sofa czy kilka krzesełek ustawionych obok stolika kawowego. W takim miejscu każdy gość czy potencjalny klient będzie czuł się wygodnie.
Praktyczne triki aranżacyjne do biura
Aby biuro było eleganckie, wygodne i funkcjonalne, warto zastosować kilka prostych, ale nie zawsze oczywistych aranżacyjnych sztuczek.
- Na każdym biurku powinny znaleźć się praktyczne organizery: na dokumenty, przybory biurowe czy akcesoria do pisania. Dzięki temu na blacie będzie panował porządek, a w całym biurze – wrażenie schludności.
- Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Lampy sufitowe mogą nie wystarczyć, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ciemno robi się już około 16:00. Na każdym biurku powinna znaleźć się niewielka lampka.
- Zadbajmy o wyciszenie biura – tak, by wynajmująca sąsiednie pomieszczenie firma nie słyszała, o czym dyskutuje się na zebraniach lub by dyskusje toczone w gabinecie prezesa były w pełni poufne. Doskonale sprawdzą się tu nowoczesne panele akustyczne Pixers Business.
- W biurze, nawet niewielkim, musi znaleźć się szafa na odzież wierzchnią lub przynajmniej wieszak ścienny lub stojący. Kurtki i płaszcze zawieszone na oparciu krzesła wyglądają co najmniej nieestetycznie!
- Nie zapominajmy o drobnych dekoracjach. Wazon ze świeżymi kwiatami, kolorowe poduszki na sofie w poczekalni, ciekawy obraz lub plakat na ścianie – tego typu dodatki świadczą o dobrym guście przedsiębiorcy.
Dobrze urządzone biuro ułatwia pracę i sprawia, że obowiązku wykonywane są szybciej i sprawniej. Odpowiednia aranżacja może być natomiast doskonałą wizytówką firmy, na równi z jej produktami czy usługami. Dlatego czynności tej warto poświęcić nieco więcej uwagi!