Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Naturalna higiena skóry

Czy naturalne znaczy lepsze? Mydło jest z nami od starożytności. Służyło nie tylko do pielęgnacji skóry i mycia, ale również jako środki piorące. Obecnie mydło wytwarzamy przemysłowo, do mydła dodając substancje powierzchniowo-czynne zwiększające zdolności piorące oraz konserwanty zapobiegające rozkładowi mydła. Nie pozostaje to bez wpływu na kondycję naszej skóry, zwłaszcza gdy jednego mydła używamy przez dłuższy czas. Konserwanty stosowane przewlekle mogą wywoływać alergię oraz zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry, a detergenty silnie podrażniają skórę. Rozwiązaniem okazuje się powrót do korzeni.
  • 01.08.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Naturalna higiena skóry

Charakterystyka mydeł naturalnych

Mydła pod względem chemicznym to połączenie wodorotlenku oraz wyższych kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Wodorotlenek jest żrącą substancją, ale w finalnym produkcie nie występuje gdyż zużywa się podczas reakcji. W składzie mydeł naturalnych znajdziemy również glicerynę, powstającą naturalnie podczas tworzenia mydła oraz jego przechowywania. Produkty bez naturalnej gliceryny (która skądinąd jest cennym materiałem i bywa oddzielana od mydła) pozbawione są cech nawilżających. W bardziej luksusowych mydłach są umieszczane również suszone zioła, ich ekstrakty, glinki lub olejki eteryczne dzięki którym mydła mogą nabrać nawet cech leczniczych! Obecnie mydła naturalne produkują małe mydlarnie (https://kosmetykinaturalne24.pl/pl/c/MYDLA/5027), najczęściej prowadzące sprzedaż internetową.

Czego się wystrzegać?

Zdecydowanie nie chcemy w naszym mydle konserwantów kryjących się najczęściej pod nazwami tj. chlorek benzalkoniowy, sorbinian potasu, benzoesan sodu. Sztucznymi składnikami poprawiającymi przemysłowe cechy mydeł są również EDTA (wersenian sodowy) oraz kwas etidronowy które podrażniają naskórek. Jedynymi substancjami poprawiającymi zapach mydła powinny być olejki eteryczne i zioła, sztuczne poprawiacze zapachu będą występować w składzie pod nazwą parfume lub fragrance. Detergenty powinny w składzie być wymienione po dwukropku, ale najbardziej szkodliwymi są SLES lub SLS - do zapamiętania.

--- Artykuł sponsorowany ---