Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kiedy stosuje się rozwiercanie kominów? Dlaczego warto dbać o stan przewodów kominowych?

Od stanu przewodów kominowych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo domowników. Dotyczy to zwłaszcza okresów jesienno-zimowych, gdy w budynkach pracują piece na paliwo stałe, ale też piece gazowe i olejowe. Każdy z tych sposobów ogrzewania wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji i sprawnego odprowadzania tlenku węgla na zewnątrz budynku. Pęknięta konstrukcja komina, zbyt mały jego otwór czy nadmiar zgromadzonej sadzy – każdy z tych czynników zmniejsza poziom bezpieczeństwa osób znajdujących się w domu.
  • 22.01.2019 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy stosuje się rozwiercanie kominów? Dlaczego warto dbać o stan przewodów kominowych?

W jakich przypadkach stosuje się rozwiercanie kominów?

Rozwiercanie kominów jest zabiegiem wykonywanym w czasie jego prac remontowych. Z biegiem lat komin, zimą narażony na kolejne zamarzania i rozmarzania, a latem spiekany gorącym słońcem, może się całkowicie wyeksploatować. Wówczas na jego powierzchni pojawiają się groźne pęknięcia, będące jednym z pierwszych symptomów nadchodzących problemów. Tego typu zmiany powinny dać właścicielowi budynku jasny sygnał, że pora przeprowadzić remont komina. W czasie tych prac dojdzie nie tylko do rozwiercenia komina i poszerzenie w ten sposób wlotu, ale także do usunięcia nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń w postaci sadzy. Nie warto ignorować dużej obecności sadzy w kominie – pozostawienie jej tam przez lata może nawet doprowadzić do pożaru komina i – w dalszej konsekwencji – zniszczenia całego domu. W domach, w których komin znajduje się w opłakanym stanie, tynk się z niego obsypuje, a po zewnętrznej stronie widoczne są rysy i pęknięcia, istnieje również realne ryzyko pojawienia się czadu, który każdego roku zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Nie warto narażać swojego zdrowia, życia, ale też domu będącego schronieniem dla całej rodziny, i zaniedbywać spraw związanych ze stanem przewodów kominowych. 

 

Dlaczego warto przyjrzeć się stanowi systemów kominowych?

Podczas przeprowadzania prac remontowych, szczególnie w przypadku leciwych konstrukcji i starych budynków, może się okazać, że nie tylko komin wymaga wybudowania od podstaw, ale również systemy kominowe potrzebują wymiany na nowe. Współcześnie oferowane wkłady kominowe, wykonane z kwasoodpornej stali szlachetnej, molibdenu i tytanu są w dużej mierze odporne na korozję. W domach, które są ogrzewane paliwem stałym, stosuje się wkłady ze stali żaroodpornej. Ich łatwa instalacja, wysoki poziom wytrzymałości na warunki atmosferyczne, szczelność połączeń gwarantująca bezpieczeństwo oraz zmniejszenie ryzyka powstawania sadzy za sprawą gładkiej powierzchni czyni nowoczesne systemy kominowe produktem wyznaczającym standardy współczesnego budownictwa.

 

--- Artykuł sponsorowany ---