Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Start-up – od czego zacząć?

Co roku w Polsce otwiera się tysiące nowych firm. Niestety wiele z nich nie przetrwa nawet pierwszych 12 miesięcy swojej działalności. Jedną z największych przeszkód okazuje się brak funduszy, które pozwalają utrzymać się na rynku podczas trudnych początków. Czy można jakoś zabezpieczyć przyszłość początkującej firmy?
  • 31.08.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Start-up – od czego zacząć?

Bez biznesplanu ani rusz

Sukces można zaplanować – bez obrania kierunku rozwoju i ustalenia strategii działania znacznie trudniej osiągnąć zamierzony cel. Ta zasada obowiązuje również w biznesie. Przygotowanie szczegółowego biznesplanu umożliwia określenie etapów wejścia firmy na rynek i wyznaczenie dokładnego zakresu jej działalności. Biznesplan musi więc zawierać zestawienie kosztów, założenia prowadzenia działalności, określenie grupy docelowej, informacje o pracownikach, dostawcach i partnerach biznesowych. Dodatkową zaletą biznesplanu jest fakt, że takie dokumenty pomagają w uzyskaniu pożyczek dla startupów.

Finansowanie i pożyczki dla startupów

Kapitał na rozkręcenie biznesu okazuje się bardzo ważnym elementem planowania wejścia na rynek. Poszukując finansowania dla firm, większość przedsiębiorstw sięga po popularne kredyty. Niestety dla początkujących biznesów takie rozwiązanie okazuje się nieosiągalne z powodu braku odpowiedniej zdolności kredytowej. Inną, bardziej realną, metodą pozyskania środków mogą być prywatne pożyczki dla startupów, które nie wymagają przedstawienia historii finansowej firmy. Gdzie szukać takich ofert? Pożyczki dla startupów proponuje na przykład CFH. Co więcej, początkujące przedsiębiorstwa mogą również wnioskować o dofinansowanie z Urzędu Pracy, dotacje unijne, bądź skorzystać ze wsparcia tzw. Aniołów Biznesu. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Dobrze przemyślana koncepcja firmy, wraz z analizą rynku i konkurencji, a także zagospodarowanie odpowiednich środków to najważniejsze elementy strategii, które pozwalają wystartować z biznesem, zwiększając jego szanse na sukces. Na tym etapie ważne okazują się również formalności, jak chociażby wybór formy prawnej i modelu opodatkowania. Jeśli profil działalności tego wymaga, należy również zawczasu uzyskać potrzebne zezwolenia i koncesje. Niezależnie od tego, jaką branżę chce podbić dany startup zawsze przyda mu się również dużo szczęścia.

--- Artykuł sponsorowany ---