Jak wybrać miejsce zamieszkania we Francji?
Niezależnie od tego, czy masz już pracę na miejscu, czy jeszcze nie, musisz gdzieś mieszkać. Przed wyborem lokalizacji, przeprowadź więc dokładny research. Sprawdź opcje dojazdu do pracy, bliskość instytucji związanych z Twoją branżą oraz możliwości zawodowe, które się z nią wiążą.
Nauka języka – podstawa za granicą
Chociaż zarówno we Francji, jak i w innych krajach funkcjonują osoby, które nie znają języków obcych, niewątpliwie mocno utrudnia to życie. Nawet znajomość angielskiego bywa niewystarczająca.
Opanowanie podstaw języka ułatwi nie tylko komunikację, ale również integrację z lokalnym społeczeństwem. Nauka języka francuskiego dla firm, którą prowadzi wiele szkół językowych, może okazać się zbawienna. Przy czym wcale nie musi odbywać się ona stacjonarnie.
Nauka francuskiego online jest równie skuteczna, a przy tym nierzadko wygodniejsza. Taka forma zajęć umożliwia elastyczne dostosowanie harmonogramu do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu osoby uczące się nowego języka mogą uczyć się w dogodnym dla siebie czasie, niezależnie od lokalizacji. Poznasz w ten sposób francuski alfabet, wymowę i niezbędne słownictwo.
Ponadto uczestnicz w spotkaniach językowych, tandemach językowych lub znajdź grupy w mediach społecznościowych, które organizują rozmowy po francusku.
Zapoznanie się z lokalną kulturą i zwyczajami
Francuzi to naród przywiązany do swoich tradycji i kultury. Postaraj się, jak najlepiej je zrozumieć i szanuj lokalne zwyczaje. Z pewnością mile widziany będzie udział w wydarzeniach kulturalnych oraz towarzyskich. Ponadto nie zapomnij o Integracji ze współpracownikami poza pracą. Nawet wyjścia na kawę czy lunch bywa istotne w nawiązaniu bliższych relacji.
Zrozumienie francuskiego rynku pracy
Wiele przepisów reguluje rynek pracy we Francji. Proces rekrutacji bywa bardziej formalny niż w Polsce. Koniecznie zapoznaj się więc z niezbędnymi dokumentami, takimi jak CV i lettre de motivation (list motywacyjny), które we Francji mają określoną formę. Warto wiedzieć, że panuje tam odmienna od polskiej kultura pracy, czego dobry przykład to przerwy na lunch trwające 1,5-2 godziny oraz skrócone godziny pracy w piątki w niektórych firmach. Poznanie wszelkich zwyczajów pomoże Ci się zaadaptować.
Niezbędne dokumenty i formalności
Jeśli pochodzisz z kraju UE, nie potrzebujesz pozwolenia na pracę. W przypadku obywateli spoza UE uzyskanie odpowiedniej wizy lub karty pobytu umożliwiającej podjęcie pracy to podstawa. Aby podjąć pracę we Francji, musisz nabyć numer ubezpieczenia społecznego (Numéro de Sécurité Sociale). Dzięki niemu można korzystać z systemu opieki zdrowotnej i innych świadczeń. Kolejny punkt to konto bankowe, na które wpłyną Twoje wypłaty. Otwórz więc konto w jednym z francuskich banków, takich jak BNP Paribas, Société Générale czy Crédit Agricole.
Wymienione punkty to podstawa, która ułatwi Ci start we Francji. Pamiętaj, że dużą rolę w aklimatyzacji odgrywa po prostu czas.