Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dźwigi i windy - subtelne różnice, które o wszystkim decydują

Branżowe nazewnictwo bardzo rzadko odróżnia dźwigi od wind. Taki podział powstał dla większego zobrazowania rodzajów dźwigów, aby odróżnić te towarowe, przemysłowe, wykorzystywane w ratownictwie od wind osobowych, które służą głównie do transportu ludzi. Subtelne różnice zadomowiły się tak mocno, że gdy mowa o dźwigach osobowych, wiele osób wyobraża sobie... budowlanego żurawia, a nie windę w bloku.
  • 28.08.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dźwigi i windy - subtelne różnice, które o wszystkim decydują

Dlatego stworzono podział?

Pod względem technicznym działanie dźwigów wszelkiego typu jest identyczne i różni się tylko użytą technologią. Współcześnie produkuje się dźwigi mechaniczne, elektryczne oraz hydrauliczne, ale zasada ich działania jest taka sama, jak i cel, do którego służą. Skąd więc podział na dźwigi towarowe, osobowe, przemysłowe, samochodowe, kuchenne, przeciwpożarowe i dziesiątki innych? Przede wszystkim dla zwiększenia bezpieczeństwa osób, które z nich korzystają oraz ze względu na ich przeznaczenie i nośność.

Działanie i obsługa dźwigów

O ile nikt raczej nie ma problemu z obsługą windy osobowej, gdzie wystarczy wcisnąć przycisk odpowiedniego piętra, tak w przypadku windy przemysłowej działa to nieco inaczej. Jak wyglądają takie windy i jakie są między nimi dokładniejsze różnice można sprawdzić tutaj: http://www.komponentylift.pl/ Zmienia się też zakres bezpieczeństwa podróży takim dźwigiem, bo windy np. towarowe mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć przewożony towar. W większości popularnych towarówek nie ma nawet miejsca dla człowieka.

Inne rodzaje dźwigów

W powszechnej produkcji są też dźwigi, które nie przypominają tradycyjnych wind z bloków czy urzędów, ale również służą do transportu i przewozu ludzi między różnymi piętrami. Wyróżnia się tu głównie krzesełka dźwigowe stosowane przy schodach oraz pokrewne im platformy przyschodowe (do wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych), platformy pionowe zewnętrzne i wewnętrzne (często spotykane na dworcach, stacjach metra, lotniskach) oraz schodołazy. Te ostatnie mają najmniej wspólnego z klasycznymi dźwigami, ale również należą do tej grupy, ponieważ służą pokonywaniu barier wysokościowych.

--- Artykuł sponsorowany ---