Warzywnik na balkonie - na co zwrócić uwagę?
Na początku określamy wielkość swojego balkonu, biorąc pod uwagę rozmieszczenie mebli i innych roślin ozdobnych, aby oszacować ile skrzyń lub doniczek z warzywami jesteśmy w stanie pomieścić.
W drugiej kolejności obserwujemy, czy nasz balkon ma wystawę południową, wschodnią, czy może północno-zachodnią? To bardzo ważne, aby określić ile godzin słońca dziennie pada na balkon, gdyż wiele roślin ma różne wymagania dotyczące długości i intensywności nasłonecznienia. Tym samym łatwiej będzie dobrać odpowiednie warzywa do panujących warunków.
Pomidory koktajlowe - idealne do warzywnika na balkonie
Czas przejść do kolejnego kroku, czyli wyboru roślin, które możemy uprawiać na balkonie. Wybór jest ogromny: od szczypiorku i bazylii przez ogórki, paprykę, sałatę, na arbuzie kończąc. Najbardziej jednak popularne w warzywniku na balkonie są pomidory, zwłaszcza pomidory koktajlowe.
Do uprawy pomidorów koktajlowych niezbędne jest stanowisko słoneczne, nie uda się uprawa na balkonach o ekspozycji północnej. Bardzo ważne są również pojemniki - koniecznie co najmniej 5-litrowe z otworami w dnie. Warto też postawić na odpowiednie odmiany pomidorów, najlepiej te niezbyt silnie rosnące i tzw. samokończące, czyli nie wymagające cięcia, ani formowania. Świetnie sprawdzi się Bajaja i Aztek.
Pomidory koktajlowe można posadzić pojedynczo w doniczkach, albo po kilka sadzonek w większych pojemnikach, na przykład drewnianych skrzyniach o głębokości co najmniej 30 cm z odpływem wody. Dno doniczki wysypujemy warstwą drenażu (żwiru, bądź keramzytu), a następnie dajemy właściwe podłoże, którym może być ziemia uniwersalna lub ziemia do roślin balkonowych. Dla lepszego wzrostu warto też dać na dno pojemnika kilkucentymetrową warstwę granulowanego obornika.
Przeczytaj więcej: Pomidory koktajlowe - ulubione odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Jakie warzywa do ogrodu na balkonie?
Nawet jeśli nie czujesz się ogrodnikiem musisz wiedzieć, że są warzywa tak łatwe w uprawie, że poradzi sobie z nimi każdy. To przede wszystkim warzywa o jadalnych liściach, takie jak kapusta pekińska, sałata, rukola, rzeżucha czy szpinak. Mają one niewielkie wymagania, wystarczy je posiać lub posadzić w donicy i od czasu do czasu podlewać. Oto kilka warzyw bardzo łatwych w uprawie doniczkowej:
- Cebula, którą na balkonie uprawia się z dymki. W donicach sadzi się ją w marcu lub kwietniu. Bardzo szybko się ukorzenia i rośnie praktycznie w oczach. Szczypior można ścinać już w maju, zaś cebule nadają się do zbioru od czerwca.
- Rzeżucha to jedyne warzywo, które plonuje cały rok. Zazwyczaj sieje się ją na mokrej wacie w mieszkaniu, ale śmiało można również uprawiać ją w donicy z ziemią na balkonie. Posadzona w ten sposób ma zdecydowanie mocniejszy aromat i bardziej zielone listki. Rzeżucha lubi obfite podlewanie, a do zbioru nadaje się po 1-2 tygodniach.
- Sałata w różnych odmianach - dębolistna, rzymska, łodygowa czy też masłowa. Każda z nich na balkonie rośnie bardzo dobrze. Nasiona sałaty wysiewa się na przełomie marca i kwietnia od razu do doniczek. Nadmiar siewek należy wyrwać z korzeniami i przeznaczać do sałatek lub też na kanapki. Trzeba pamiętać, że sałata wymaga zawsze lekko wilgotnego podłoża.
- Szpinak prosto z balkonu to nie lada gratka. Młody idealnie nadaje się do jedzenia nawet na surowo, starszy wzbogaci smakiem i aromatem jajecznicę lub dania duszone. Nasiona szpinaku sieje się w donicach dwa razy w roku: na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia. Jego ogromną zaletą jest szybki wzrost, a jedynym wymaganiem systematyczne podlewanie.
Warzywnik na balkonie - podsumowanie
Ogródek warzywny na balkonie to wspaniałe rozwiązanie, które zapewnia nie tylko zdrowe, pełne wartości odżywczych jarzyny, ale też daje chwilę wytchnienia, relaksu. Uprawa warzyw wcale nie jest wymagająca, wystarczy tylko znać podstawowe zasady uprawy. Z kolei satysfakcja z zebranych plonów jest nieoceniona.