Pokój socjalny – co na to prawo?
O obowiązku zapewnienia pokoju socjalnego w miejscu pracy szczegółowo mówią przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Można w nim wyczytać, że każdy pracodawca powinien zapewnić osobom zatrudnionym w firmie wodę zdatną do picia lub inne napoje według uznania. Do jego obowiązków należy też zagwarantowanie pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych. Zwykle jest to kuchnia i łazienka.
Pod pojęciem pomieszczenia socjalnego w firmie mogą się zatem kryć bardzo zróżnicowane przestrzenie. Dawniej traktowano w ten sposób kuchnie, umywalnie czy szatnie, które urządzano zgodnie z wymaganiami wskazanymi w rozporządzeniu. Nowoczesne pokoje socjalne to jednak coś znacznie więcej.
Wyposażenie pomieszczenia socjalnego – zadbaj o standardy!
Przy aranżacji pokoju socjalnego należy przewidzieć przede wszystkim przestrzeń, w której pracownicy będą mogli przygotować albo odgrzać posiłek. Może to być zatem kuchnia połączona z jadalnią, i to niekoniecznie o wielkim metrażu. Wystarczy nawet dobrze wyposażony aneks kuchenny.
Na wyposażeniu takiego pomieszczenia powinny się znaleźć następujące elementy:
- blat roboczy,
- szafki,
- zlewozmywak,
- lodówka,
- krzesła,
- stół lub stoły,
- czajnik,
- ekspres do kawy,
- mikrofalówka.
W biurowej kuchni można też umieścić dystrybutor z wodą, a jeśli chcesz zapewnić pracownikom coś więcej, np. toster, wyciskarkę do owoców czy ekspres do kawy. Nie zapominaj także o koszach na odpady, najlepiej z podziałem uwzględniającym segregację.
Jak wygląda nowoczesny pokój socjalny?
Duże korporacje czy firmy, które podążają z duchem czasu, nieco inaczej podchodzą dziś do kwestii zaplecza socjalnego dla pracowników. Taki pokój to już nie tylko aneks kuchenny, ale pomieszczenie wyposażone tak, że naprawdę można się w nim zrelaksować i oderwać od wielogodzinnej pracy przy komputerze.
Pracodawcy wierzą, że dbając o komfort i dobre samopoczucie pracownika, mogą liczyć na jego większą efektywność. W pokoju socjalnym często wydziela się więc strefę relaksu. Można w niej umieścić wygodne kanapy, leżaki reklamowe, pufy sako, materace czy fotele. Ma to być miejsce, w którym pracownik będzie mógł „odreagować” po wymagającym kontakcie z klientem albo nocnej zmianie czy też po prostu na chwilę odizolować się od zgiełku w biurze, zwłaszcza gdy pracuje w systemie open space.
Przy aranżacji pokoju socjalnego można pomyśleć o dużej liczbie roślin czy o fotelach masujących. Dobrym pomysłem mogą też być hamaki reklamowe z logo firmy. Spełnią one dwie funkcje: staną się świetnym miejscem do wypoczynku, a przy okazji wspomogą PR wewnętrzny organizacji. Drzemka w takim otoczeniu pomoże obniżyć napięcie i stres – nawet krótki odpoczynek pozytywnie wpłynie na jakość pracy w ciągu dnia. Pracownicy wrócą do biurek z nową energią, a ze swoją firmą będą mieć pozytywne skojarzenia.
Temu ostatniemu celowi posłużą właśnie elementy wystroju z logo marki. Może to być np. poduszka z nadrukiem z logo firmy, leżaki reklamowe czy wspomniane pufy sako i hamaki.
Rozrywka w pracy? To możliwe!
Modnym rozwiązaniem jest wyposażenie pokoju socjalnego w automat do gier, tarczę z rzutkami, konsole, stół z piłkarzykami czy najprostsze planszówki. Ta przestrzeń staje się wówczas jednocześnie strefą rozrywki jako aktywnej formy zasłużonego odpoczynku.
Pokój socjalny spełnia szereg funkcji, a jedną z najważniejszych jest integracja pracowników. Wspólna przerwa na obiad i dodatkowa możliwość zdrowej rywalizacji może pozytywnie wpływać na relacje w zespole, a tym samym na jego efektywność w pracy.
Jeśli urządzanie pokoju socjalnego dopiero przed Tobą, warto porozmawiać o jego kształcie z samymi zainteresowanymi. W ten sposób inwestycja w jego wyposażenie będzie jak najbardziej trafiona!