Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dlaczego warto włączyć olej z łososia do kociej diety?

Oleje z tłustych ryb od setek lat są używane przez ludzi do łagodzenia i zapobiegania wielu dolegliwościom. Od niedawna wiemy, że także zwierzęta, w tym koty mogą skorzystać na włączeniu do ich diety olejów o wysokiej zawartości kwasów Omega-3. Kiedy i jakie oleje warto podawać kotu oraz jak prawidłowo je dawkować? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
  • 20.06.2024 12:55
Dlaczego warto włączyć olej z łososia do kociej diety?

Dlaczego warto suplementować kwasy tłuszczowe Omega-3 w kociej diecie?

Olej z łososia jest jednym z najlepszych, najzdrowszych suplementów, jakie możesz podać swojemu kotu bez względu na stosowany przez Ciebie sposób żywienia. Jest to też jedyny suplement rekomendowany w diecie kota w każdym wieku od kociaka po seniora. Zawarte w oleju z łososia kwasy tłuszczowe DHA (kwas dokozaheksaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i ALA (kwas linolenowy) należą do niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 (NNKT). Ich dobroczynne działanie na koci organizm jest niezwykle wszechstronne i obejmuje m.in.:

  • ogólne działanie przeciwzapalne 
  • wsparcie rozwoju i prawidowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościwego
  • wzmocnienie układu sercowo-oddechowego
  • poprawę stanu skóry i okrywy włosowej
  • pozytywny wpływ na metabolizm
  • zmniejszanie reakcji alergicznych i zmian atopowych
  • zmniejszenie bolesności w chorobach stawów i zwyrodnień kostnych
  • wsparcie funkcji poznawczych, zwłaszcza u zwierząt starszych.

Dlaczego olej z łososia, a nie np. z dorsza lub olej lniany?

Olej z łososia jest najbardziej optymalnym źródłem Omega-3 dla kota z kilku powodów. Po pierwsze, kot to zwierzę w 100% mięsożerne, czego konsekwencją jest fakt, że przyswojenie kwasów tłuszczowych z produktów roślinnych jest dla niego niemożliwe z przyczyn metabolicznych. Podanie kotu oleju z lnu lub ogórecznika nie wzbogaci więc jego diety w DHA i EPA, a jedynie zwiększy ilość kalorii pochodzących z tłuszczu w kociej diecie. 

Mięsa stosowane w kociej diecie zwykle zawierają podwyższoną ilość kwasów Omega-6 w stosunku do Omega-3, co także nie jest korzystne. Suplementacja olejem z łososia pozwala zbilansować te niekorzystne proporcje. 

A co z innymi morskimi źródłami kwasów tłuszczowych jak olej z wątroby dorsza lub olej z kryla? Ten pierwszy ze względu na wysoką zawartość witamin A i D nie może być suplementowany w trybie ciągłym, a jego suplementacja wymaga dodatkowych wyliczeń, aby nie doprowadzić do negatywnych skutków nadmiaru tej witaminy w  kociej diecie. Z kolei olej z kryla może z powodzeniem zastępować olej z łososia (np. u alergików), ale należy liczyć się z wyższą ceną tego preparatu oraz niechęcią niektórych kotów do jego specyficznego smaku i zapachu. 

Jak wybrać dobrej jakości olej z łososia dla kota?

Wybierając olej z łososia dla swojego kota przede wszystkim zwróć uwagę, w jakich warunkach żyły ryby, z których został on wytworzony. Najlepiej, gdy produkt pochodzi z ryb hodowanych w farmach oceanicznych z oznaczeniem “farmed in free”, gdzie ryby rosną naturalnym tempem, mają dużą przestrzeń i nie są karmione antybiotykami, hormonami wzrostu, produktami GMO i innymi zbędnymi dodatkami. Taki rodzaj hodowli nie tylko nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko i dobrostan ryb, ale też sprawia, że zawartość cennych kwasów tłuszczowych DHA i EPA jest u nich bardzo wysoka. 

Producenci olejów z łososia najwyższej jakości (jak Holista, Pokusa czy Lunderland) zawsze podają na opakowaniu swojego produktu zawartość całościową kwasów Omega-3 oraz DHA I EPA. Wybierając produkt warto porównać te parametry i wybrać ten o najwyższych wartościach. 

Jak dawkować olej z łososia w diecie kota?

Dawkowanie oleju z łososia u kota będzie zależało zarówno od kociej wagi jak i stężenia dobroczynnych składników w samym produkcie. Dlatego każdorazowo ustalenie dawki oleju wymaga zapoznania się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Jeśli masz wątpliwości jak dawkować olej u swojego kota zawsze możesz zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub zoodietetyka.

Czy są przeciwwskazania do stosowania oleju z łososia u kota?

Pomimo swoich licznych działań prozdrowotnych olej z łososia nie będzie wskazany dla każdego kota lub też jego suplementowanie będzie wymagało szczególnej uważności i kontroli. Dotyczy to głównie kotów z problemami trzustkowymi lub kłopotami z metabolizmem tłuszczów. Również w przypadku, gdy Twój kot ma nawracające zaburzenia układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty, wzdęcia lub trudności z trawieniem pokarmów, powinieneś skonsultować się z weterynarzem przed podawaniem mu oleju z łososia.

Czy koty lubią smak oleju z łososia?

Każdego, kto mierzył się z podawaniem kotu niesmacznych leków i suplementów na pewno ucieszy fakt, że większość kotów wprost przepada za olejem z łososia i zjada go z wielkim apetytem. Dość wspomnieć, że stosuje się go często wręcz jako dosmaczacz w diecie kocich niejadków. Olej można więc podawać zarówno z karmą jak i osobno. Należy jedynie pamiętać, że oleju z łososia nie należy podgrzewać, zatem w przypadku gotowania lub podgrzewania kociego posiłku suplement należy dodać do niego już po obróbce termicznej. 

Jak prawidłowo przechowywać olej z łososia dla kota?

Aby olej z łososia zachował wszystkie swoje prozdrowotne właściwości kluczowe jest jego odpowiednie przechowywanie. Dotyczy to w szczególności ograniczenia ekspozycji na światło słoneczne i wysoką temperaturę. Z tego powodu olej z łososia dla kota powinien być pakowany w butelkę z ciemnego szkła i przechowywany w lodówce. Po otwarciu olej powinien być zużyty w ciągu maksymalnie 3 miesięcy, stąd nie jest dobrym pomysłem kupowanie oleju w większych opakowaniach na zapas. 

Wygodne jest natomiast kupowanie oleju z łososia w butelkach z pompką zamiast klasycznej nakrętki. Nie tylko ułatwia to prawidłowe dawkowanie preparatu, ale także ogranicza dostęp tlenu, który wpływa niekorzystnie na trwałość kwasów tłuszczowych w preparacie.

Po najwyższej jakości oleje z łososia dla kota oraz inne naturalne suplementy diety i porady jak prawidłowo je stosować zapraszamy na stronę sklepu zoologicznego dla wymagajacych www.petsmile.pl 

Artykuł sponsorowany