Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Karnisz oraz gustownie uformowane na nim firanki lub zasłony to ważna część wyposażenia i wystroju wielu wnętrz. Zapewniają one domownikom odpowiednią dawkę prywatności, jednocześnie podkreślając estetykę i charakter wnętrza. Standardowe karnisze wymagają jednak dość inwazyjnego montażu, który obejmuje wiercenie w ścianie lub suficie. Co w sytuacji, jeśli chcemy uniknąć tak agresywnego montażu, a jednocześnie wciąż marzymy o pięknych karniszach i zasłonach w naszym domu?
  • 29.05.2024 11:20
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Karnisz bez wiercenia – czy to możliwe?

Dziś na rynku znaleźć można nie tylko całą gamę karniszy, zasłon oraz różnego rodzaju ozdób i akcesoriów okiennych w odmiennej stylistyce i kolorze. Szeroki asortyment produktów, z którego możemy korzystać, obejmuje również nowoczesne rozwiązania, ułatwiające montaż tychże elementów czy też późniejsze ich użytkowanie. Posiadanie gustownego karnisza bez konieczności inwazyjnego wiercenia w suficie czy ścianie także stało się więc możliwe! Taką opcję stwarzają nam nowoczesne karnisze rozporowe

Czym jest karnisz rozporowy?

Czym cechują się karnisze rozporowe? To nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną uniknąć agresywnego wiercenia czy skomplikowanego montażu oraz tych, którzy zwyczajnie nie posiadają odpowiednich umiejętności lub sprzętu, który by im na to pozwolił. 

Karnisz rozporowy, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, nie posiada standardowych wsporników podtrzymujących, które należy przywiercić do ściany. Konstrukcja karnisza rozporowego opiera się na możliwości skompresowania, a następnie rozsunięcia drążka na wybraną długość. Nowoczesne karnisze rozporowe są dostępne w wielu rozmiarach – zakres ich długości wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów.

Karnisz rozporowy – najważniejsze zalety 

Kluczowym walorem karnisza rozporowego jest fakt, że nie wymaga on inwazyjnego wiercenia w ścianie czy suficie. Sam montaż karnisza jest także bardzo prosty, intuicyjny i szybki. Nie wymaga posiadania profesjonalnych sprzętów czy szczególnych umiejętności. 

Ruchoma długość karnisza pozwala na swobodne dopasowanie go do wymiaru okna. To z kolei daje nam możliwość zamocowania karnisza nawet w nietypowych rozmiarów wnęce okiennej. 

Brak tradycyjnych wsporników podtrzymujących drążek sprawia, że karnisz rozporowy możemy zamontować w wybranej przez siebie odległości od okna, nie tylko bezpośrednio przed nim, ale nawet kilkadziesiąt centymetrów od szyby. To z kolei umożliwia swobodne tworzenie aranżacji okiennej, dopasowanej do indywidualnych gustów oraz potrzeb. Zamocowany nieco dalej od okna karnisz oraz zawieszona na nim zasłona pozwolą na przysłonięcie mankamentów okolicy okna, na przykład niezbyt estetycznego grzejnika czy parapetu. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że karnisze rozporowe dostępne są w wielu atrakcyjnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu każdy bez trudu znajdzie idealny model dla siebie, pasujący zarówno do stylistyki wybranego wnętrza, jak i odpowiadający jego gustom. 

Karnisz rozporowy bez wiercenia dostępny jest zarówno w klasycznych, jak i nieco mniej standardowych kolorach. Są to między innymi:

  • oryginalne i nowoczesne karnisze czarne,
  • uniwersalne karnisze białe,
  • szykowne karnisze mosiężne,
  • eleganckie karnisze miedziane,
  • ponadczasowe karnisze stalowe,
  • niebanalne karnisze niklowane. 

Tak szeroka gama karniszy bezinwazyjnych pozwoli na dopasowanie ich do niemal dowolnej stylistyki wnętrza, od skandynawskiej, poprzez glamour, aż po rustykalną!

Karnisze rozporowe – montaż

Wiemy już, że montaż karnisza rozporowego nie wymaga inwazyjnego wiercenia, co więcej odznacza się zdecydowanie większą łatwością. Niezależnie jednak od tego, warto odpowiednio przygotować się do procesu montażu i zapoznać się z jego najważniejszymi punktami, tak aby mieć absolutną pewność, że efekt końcowy naszych prac będzie w pełni satysfakcjonujący, estetyczny, ale i trwały.

Gdy mamy już karnisz o odpowiedniej wielkości i pasujący do wnętrza, przechodzimy do przygotowania powierzchni ściany, na której planujemy montaż. Należy dokładnie oczyścić jej powierzchnię, pozbyć się wszystkich plam i zabrudzeń, przede wszystkim ewentualnych zatłuszczeń, które mogłyby ograniczyć przyczepność elementów. Najlepiej jest wyczyścić ścianę, jak i boczne wsporniki karnisza przy użyciu delikatnego detergentu i ciepłej wody. Po ich umyciu konieczne jest także ich staranne wysuszenie.

Teraz możemy przystąpić do dokładnego wymierzenia miejsc, w których umieszczone zostaną wsporniki boczne karnisza. Warto starannie wymierzyć punkty, a następnie zaznaczyć je delikatnie przy pomocy ołówka. 

Wsporniki boczne możemy zamocować na ścianie przy użyciu mocnego kleju montażowego, jak również przywiercić je. W tym drugim przypadku należy nawiercić niewielkie, nienaruszające konstrukcji budynku otwory, a następnie umieścić w nich specjalne kołki przytwierdzające.   

Teraz wystarczy już tylko zamocować karnisz we wnęce okiennej lub pomiędzy ścianami i gotowe!

Artykuł sponsorowany