Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czym są zaległości podatkowe? Kiedy mogą się pojawić?

Zaległości podatkowe to nic innego jak niezapłacony podatek w terminie. Zjawisko to może pojawić się w odpowiedzi na różne sytuacje życiowe. Na czym dokładniej polega? Czy zaległość podatkową można umorzyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
  • 09.05.2024 07:50
Czym są zaległości podatkowe? Kiedy mogą się pojawić?

Zaległość podatkowa – czym jest?

Podatnicy terminowo regulujący podatkowe należności mogą uzyskać stosowne zaświadczenie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, możesz przeczytać na przykład ten artykuł: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/zaswiadczenie-o-niezaleganiu-us. Kwestie zaległości podatkowej uregulowane są w art. 51 ordynacji podatkowej i dotyczą niezapłaconego w terminie podatku. Warto wiedzieć, że zaległość podatkową powodują także niezapłacone w terminie raty podatku lub płatności zaliczki. Samym momentem powstania zaległości podatkowej jest dzień następujący po dniu upływu terminu płatności.

Jakie są konsekwencje zaległości podatkowej?

Prócz odsetek naliczanych wraz z powstaniem zaległości podatkowej, podatnik, który nie płaci podatków w terminie, powinien liczyć się także z karami opisanymi w art.57 kodeksu karnego skarbowego. W grę wchodzi grzywna w określonej wysokości, od której w przypadku opłacenia należności przed wszczęciem postępowania, sąd może odstąpić.

Na czym polega przedawnienie zaległości podatkowej?

Wszelkie kwestie związane z przedawnieniem zaległości podatkowej opisane są w art. 70 ordynacji podatkowej. Wskazuje on, że niezapłacone zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin jego płatności. Przedawnienie dotyczy wszystkich podatników i przedsiębiorców na różnych formach opodatkowania działalności, o czym więcej informacji znajdziesz m.in. tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-na-ryczalcie.

Czy możliwe jest umorzenie zaległości podatkowej?

Już samo powstanie zaległości podatkowej jest dla podatnika bardzo niekomfortową sytuacją. Istnieją jednak rozwiązania, pozwalające wyjść z tej trudnej sytuacji. W przypadku trudności ze spłatą podatku lub odsetek, podatnik może ubiegać się o umorzenie części lub całości należności. 

Co należy zrobić? W tym wypadku wystarczy złożenie wniosku do właściwego organu  podatkowego, który podejmie decyzję. Oznacza to, że wszelkie rozstrzygnięcia dotyczące umorzenia zaległości podatkowej zależą wyłącznie od uznaniowej decyzji urzędu.

Warto wiedzieć, że  organ podatkowy odnosi się do tego, co zamieścisz w treści wniosku. Oznacza to, że jeśli prosisz o całkowite umorzenie, to wydana decyzja będzie dotyczyć wyłącznie tej prośby. Jeśli urząd zgodzi się na całkowite umorzenie zaległości, nie może w zamian za to proponować rozbicia zadłużenia na raty.

Umorzenie zaległości – kiedy się o nie starać?

Jeśli zapłata zaległości podatkowej jest niemożliwa do zrealizowania, wówczas warto starać się o jej umorzenie. Zastanawiasz się, co zawrzeć we wniosku, aby móc otrzymać pozytywną decyzję w tej sprawie? Pomocne w tym wypadku okazuje się pojęcie tzw. ważnego interesu podatnika. Dotyczy ono wszelkich sytuacji losowych czy nadzwyczajnych, przez które podatnik nie jest w stanie na terminowe uregulowanie zaległości.

Ponadto skutecznym powodem wskazywanym we wniosku o umorzenie zaległości podatkowej są kwestie związane z interesem publicznym. Obejmują one wszelkiego rodzaju sytuacje, w których zapłata zaległości wymusiłaby na podatniku skorzystanie z pomocy państwa. O samo umorzenie części lub całości należności można ubiegać się najwcześniej w dzień następujący po upływie terminu płatności, co możesz także sprawdzić na przykład na https://firmove.pl/.

Jeśli problem niezapłaconego podatku spędza Ci sen z powiek, nie zwlekaj dłużej. W przypadku braku odpowiednich środków finansowych na jego uregulowanie warto skorzystać z możliwości umorzenia części lub całości zaległości.

Artykuł sponsorowany