Jak przygotować zwykłą paczkę
Samo zamówienie kuriera nie jest specjalnie skomplikowane, rzecz jednak w tym, aby od nas przesyłkę przyjął. Nie zrobi tego, jeśli paczka nie będzie należycie przygotowana. Jak to zrobić?
- Przygotuj opakowanie odpowiednie do wielkości wysyłanej rzeczy. Nie może być ono za małe, aby przedmiot nie wypychał paczki. Kurier przyjmie od Ciebie przesyłkę tylko wtedy, gdy będzie miała regularny kształt (w innym przypadku nie przeszłaby przez sortownię).
- Opakowanie powinno być trwale zamknięte, czyli najlepiej zaklejone taśmą. Dzięki temu adresat będzie miał pewność, że nikt w czasie transportu nie manipulował jej zawartością. Kurier łatwej do otwarcia (bez pozostawiania „śladów zbrodni”) paczki nie przyjmie, gdyż naraziłoby to firmę kurierską na powyższy zarzut.
- Na wierzchu paczki naklej list przewozowy w miejscu łatwym do zeskanowania. Jego kopia powinna znaleźć się w środku.
- Ponadto, jeśli przesyłasz delikatny przedmiot, dodatkowo go zabezpiecz, aby dotarł do adresata “w jednym kawałku”. Zrobić to możesz, np. wypełniając wolne przestrzenie w opakowaniu chipsami piankowymi lub styropianowymi kulkami. Rzecz dobrze także owinąć folią bąbelkową. W zależności od typu zawartości na wierzchu paczki możesz także nakleić informację „uwaga szkło” lub „góra/dół”.
Jak nadać przesyłkę na palecie
Jeśli potrzebujesz wysłać naprawdę dużą rzecz, nie wystarczy zwykła paczka, potrzebna jest paleta. Jak przygotować taką przesyłkę?
- Należy wybrać paletę typu Euro, czyli o wymiarach 120 × 80 cm. W przypadku innego rodzaju palety jej rozmiar musi być uzasadniony rozmiarem przedmiotu.
- Przedmiot musi być równy lub mniejszy obrysowi palety na całej swojej wysokości. Jeśli zatem rozszerza się ku górze, wielkość palety powinna być dostosowana do rozmiarów jego górnej części.
- Przesyłka na palecie zostanie uznana za standardową, jeśli jej wysokość wraz z paletą nie przekroczy 180 cm. Jeżeli jest wyższa, musisz złożyć indywidualne zamówienie, lecz jego realizacja (jeśli w ogóle do niej dojdzie) będzie zapewne droższa.
- Podobnie jak w przypadku zwykłej paczki, przedmiot musi być zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem.
- Wysyłana rzecz nie powinna przesuwać się po palecie. Przymocować ją możesz za pomocą specjalistycznych taśm lub owinąć wraz z paletą kilkoma warstwami dobrej jakości folii stretch.
- Narożniki przesyłki zabezpiecz za pomocą styropianowych lub piankowych ochraniaczy.
- W zależności od rodzaju przedmiotu możesz na przesyłce nakleić informację o jej zawartości, np. „szkło”.
Jak zamówić kuriera do domu (biura, magazynu)
Jeśli Twoja paczka jest już należycie przygotowana, zamów kuriera. W tym celu:
- Zarejestruj się w serwisie wybranej firmie kurierskiej, aby śledzić drogę przesyłki po jej nadaniu.
- W formularzu zamówienia wprowadź wagę i wymiary paczki. Otrzymasz wycenę usługi.
- Wprowadź swój adres i adres odbiorcy oraz wybierz dzień, kiedy chcesz, aby pojawił się u Ciebie kurier. Standardowe godziny odbiorów paczek to 9-17.
- Wygeneruj list przewozowy i naklej go na wierzchu paczki, kopię umieszczając w środku.
- Pozostaje Ci czekać na wizytę kuriera.