Korzystanie z usług medycznych w formie online cieszy się rosnącą popularnością. Standardem są już e-recepty, które możesz zdobyć np. na https://halomed.pl/e-recepta, jednak takich usług jest znacznie więcej. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj je nieco bliżej!
E-recepty
Recepta w formie elektronicznej przesyłana jest na 3 kanały – mailowo, SMS-em oraz na IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Aby ją zrealizować, wystarczy pokazać farmaceucie kod QR lub podać 4-cyfrowy kod wraz z numerem PESEL. Taką receptę możesz zrealizować na terenie całego kraju. Nie masz sił lub możliwości osobistej wizyty w aptece? Leki może odebrać dowolna osoba posiadająca niezbędne dane.
E-recepta może zostać wystawiona podczas stacjonarnej wizyty u lekarza, jak również w ramach teleporady czy za pośrednictwem portali świadczących usług medyczne. Ostatnie rozwiązanie jest najkorzystniejsze cenowo i najlepiej sprawdzi się celem przedłużenia farmakoterapii.
Sprawdź także: E-recepta a wykluczanie cyfrowe pacjentów.
E-zwolnienia lekarskie
Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej jest niezwykle wygodne. Wystarczy, że zadzwonisz do lekarza i wyjaśnisz mu, że jesteś chory. Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego i potwierdzeniu choroby, lekarz przepisze Ci receptę, przedstawi zalecenia oraz wystawi e-zwolnienie L4. Zostanie ono automatycznie przesłane do Twojego pracodawcy lub do ZUS-u (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). Jako pracownik nie masz obowiązku dostarczenia e-zwolnienia, jednak wypada poinformować o nieobecności pracodawcę najpóźniej 2. dnia zwolnienia.
Możesz również skorzystać z e-zwolnienia L4 na dziecko. Pełne prawo do opieki nad chorym dzieckiem w wymiarze 60 dni mają rodzice lub opiekunowie dzieci do lat 14, jak również rodzice zdrowych dzieci do lat 8. Dla starszych dzieci wymiar zwolnienia wynosi 30 dni. Opieka na chore dziecko może być przyznana zarówno w przypadku różnego rodzaju infekcji, jak i poważniejszych chorób.
E-skierowania na badania
Niekiedy niezbędne jest skierowanie na dalsze badania, zwłaszcza obrazowe – RTG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny z kontrastem. Na wszystkie te badania niezbędne jest skierowanie, nawet jeśli planujesz wykonać je prywatnie. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, możesz zdobyć je online, a do lekarza udać się osobiście dopiero z uzyskanymi wynikami. Aktualnie wszystkie skierowania funkcjonują wyłącznie w formie elektronicznej.
Warto zaznaczyć, że cała branża diagnostyki medycznej została już mocno skomputeryzowana. W większości placówek i laboratoriów wyniki (także laboratoryjne, genetyczne czy histopatologiczne) dostępne są w formie online – nie masz już obowiązku osobistej wizyty w placówce, aby odebrać papierowy wydruk (choć wciąż jest to możliwe).